Kominki.org   >   Aktualności inne  >   Zielone ciepło  >   „Ciepło z drewna. Czysta energia” - inicjatywa Austriackiego Stowarzyszenia Biomasy

Zielone ciepło

„Ciepło z drewna. Czysta energia” - inicjatywa Austriackiego Stowarzyszenia Biomasy

08-10-2021
drukuj

Inicjatywa „Ciepło z drewna. Czysta energia” utworzona przez austriackie stowarzyszenie Österreichischer Biomasse-Verband dostarcza informacji o znaczeniu drewna jako źródła energii oraz korzyściach dla środowiska, gospodarki i gospodarstw domowych. Informuje też o właściwym doborze systemu grzewczego, właściwym ogrzewaniu oraz zaletach i wadach różnych paliw i technologii.  

 

Stowarzyszenie w ramach inicjatywy postanowiło odpowiedziec na często zadawane pytanie: Czy spalamy lasy wykorzystując drewno do ogrzewania ? Odpowiedź jest prosta i brzmi: NIE!
 
Żaden las nie jest wycinany na potrzeby energii, gdyż drewno wykorzystywane do produkcji energii to drewno energetyczne. To produkt uboczny gospodarki leśnej i obróbki drewna. Gdybyśmy go nie wykorzystywali, gniłoby w lesie i w ten sposób wyrzucało CO2 do atmosfery! Ogrzewanie drewnem jest zatem korzystne dla klimatu!
 
 
 
Grafiki przedstawiają, które elementy drzewa są wykorzystywane jako drewno energetyczne (kolor zielony i czerwono-brązowy). Udział drewna energetycznego w świerku wynosi około 20%, zaś w drzewach liściastych 70% ze względu na pokrój wzrostu. Cenne drewno pni jest sprzedawane jako kłody tartaczne i drewno przemysłowe, w przypadku których właściciele lasów obecnie otrzymują od 115 do 120 €/m3 za świerk. Z drugiej strony przychód z drewna energetycznego wynosi około 25 €/m3 i prawie nie pokrywa kosztów zbiorów.
 
Więcej informacji TUTAJ. 
 
 
 

 

 

Podziel się

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Świat Kominków

Copyright © 2008-2018 kominki.org – kominki, wkłady kominkowe, piece, piecyki
CMS Edito Powered by: Ideo Realizacja: