Kominki.org   >   Aktualności inne  >   Zielone ciepło  >   Apel w sprawie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków

Zielone ciepło

Apel w sprawie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków

09-09-2021
drukuj
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kominki i Piece apeluje o wstrzymanie się z wypełnianiem formularza ewidencyjnego Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków do czasu jego korekty przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. W obecnym kształcie formularz zalicza wszystkie kominki, kozy, ogrzewacze pomieszczeń i piece kaflowe na drewno i pellet (odnawialne źródła energii) do jednej grupy z urządzeniami na węgiel (paliwo kopalne). Nie rozdziela również starych wysokoemisyjnych urządzeń od nowych, niskoemisyjnych.
 
W konsekwencji Ewidencja nie da odpowiedzi na najważniejsze pytania: o udział odnawialnych źródeł energii w polskim miksie energetycznym oraz o źródła emisji. Wszystkie niskoemisyjne urządzenia na OZE zostaną sklasyfikowane łącznie z wysokoemisyjnymi urządzeniami na paliwa kopalne.
Nasz apel nie jest nawoływaniem do nieposłuszeństwa obywatelskiego ani do łamania prawa. Jest jedynie wyrazem troski o bezpieczeństwo energetyczne kraju i obywateli jak również o stan portfeli obywateli, którzy zostaną obciążeni karami i opłatami za emisję gazów cieplarnianych oraz niesłusznymi zakazami eksploatacji niskoemisyjnych urządzeń na OZE.
 
Formularz CEEB w swoim obecnym kształcie narusza między innymi zapisy ustawy o odnawianych źródłach energii i dyrektywy Europejski Zielony Ład (Green Deal). Stowarzyszenie podjęło już działania w celu doprowadzenia formularza Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków do stanu zgodnego z prawem, poprzez zbieranie danych zgodnych z faktycznie wykorzystywanymi urządzeniami grzewczymi na biomasę, w tym ekologicznymi urządzeniami zgodnymi z dyrektywą znaną jako EKOPROJEKT.
 

Podziel się

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Świat Kominków

Copyright © 2008-2018 kominki.org – kominki, wkłady kominkowe, piece, piecyki
CMS Edito Powered by: Ideo Realizacja: