Kominki.org   >   Aktualności inne  >   Zielone ciepło  >   Dobre wieści z Małopolski

Zielone ciepło

Dobre wieści z MałopolskiBędzie można korzystać z kominków w Rabce- Zdrój

05-08-2021
drukuj

Informowanie i edukacja urzędników ma sens. Dzięki rzeczowej pracy i podawaniu prawdziwych danych z badań udaje się obronić biomasę i kominki nawet w Małopolsce. Uchwała, którą przyjęła Rabka pozwala na korzystanie z kominków i nie jest tak restrykcyjna jak krakowska.

 

Jak powiedział Piotr Łyczko zastępca dyrektora Departamentu Ochrony Środowiska Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego:  "Ta uchwała to nie jest takie samo rozwiązanie jak w Krakowie. Tam został wprowadzony zakaz spalania węgla i biomasy. Ta nie przewiduje zakazu montowania kominków. Po prostu te urządzenia muszą spełniać wymogi. Poza tym uchwała przewiduje długi okres przejściowy. Ponad 9 lat. W tym czasie urządzenia i tak będą wyeksploatowane i będą wymagać wymiany". 

 

Główne założenia nowej uchwały to: zakaz instalowania nowych kotłów na węgiel i nakaz wymiany już istniejących do końca 2029 oraz zaostrzone wymagania dla instalowanych nowych kotłów na biomasę i kominków (od 2023 roku). Pozostałe wymagania zostały przeniesione z uchwały obowiązującej dla całego województwa. 

 

"Ludzie boją się wzorca krakowskiego, mają obawy, że całkowicie odchodzimy od spalania paliw stałych. Tymczasem nasza uchwała dopuszcza kominki i spalanie drewna" - uspokajał ekodoradca Stanisław Kiersztyn, który mówił o alternatywnych dla węgla źródłach ogrzewania dostępnych w Rabce. 

 

Warto podejmować działania broniące biomasę skierowane do burmistrzów, wójtów i doradców ekologicznych by przybliżać tematykę wykorzystania biomasy jako przyszłościowego, ekologicznego i odnawialnego źródła energii cieplnej. Warto podkreślić, że pod koniec czerwca w Nowym Targu (woj. małopolskie) odbyła się konferencja "Właściwe wykorzystanie biomasy do celów energetycznych" skierowana właśnie do samorządowych władz. 

 
 

Podziel się

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Świat Kominków

Copyright © 2008-2018 kominki.org – kominki, wkłady kominkowe, piece, piecyki
CMS Edito Powered by: Ideo Realizacja: