Kominki.org   >   Aktualności inne  >   Zielone ciepło  >   Akcja "Zaproś kominiarza!" - dla czystego powietrza i bezpieczeństwa

Zielone ciepło

Akcja "Zaproś kominiarza!" - dla czystego powietrza i bezpieczeństwa

21-07-2021
drukuj
Od wieków kominiarz cieszy się społecznym zaufaniem i kojarzy się ze szczęściem. Szczęściem powiązanym z bezpiecznym domem, czyli miejscem, w którym spędzamy większą część życia. Warto powierzyć bezpieczeństwo i zdrowie swojej rodzimy profesjonalnemu kominiarzowi. Takiego można znaleźć, korzystając z wyszukiwarki na stronie Krajowej Izby Kominiarzy (www.izbakominiarzy.pl).
 
Warto wiedzieć
 
Prawidłowo wykonany komin, z certyfikowanych materiałów, regularnie i właściwie konserwowany, będzie bezpiecznie nam służyć przez dziesięciolecia. Pamiętajmy, że prace te powinien wykonywać wykwalifikowany kominiarz. Dla zdrowia mieszkańców i ich dobrego samopoczucia potrzebne jest czyste powietrze i sprawne kominy. A taki stan osiągniemy poprzez terminowe wykonywanie czyszczenia i kontroli przewodów kominowyc – mówi Marcin Ziombski, prezes Krajowej Izby Kominiarzy.  
 
 
Zgodnie z przepisami trzeba czyścić przewody kominowe:
 
  • od palenisk opalanych paliwem stałym (np. drewnem) co 3 miesiące, 
  • od palenisk opalanych gazem lub olejem co 6 miesięcy,         
  • przewody wentylacyjne raz w roku.
 
Kontrola przewodów kominowych to kolejny, niezwykle istotny element bezpiecznego użytkowania kominów. Powinna zostać przeprowadzona co najmniej raz w roku przez mistrza kominiarskiego. 
 
Ważne! Profesjonalna kontrola kominiarska to nie tylko formalność, lecz główna zasada bezpieczeństwa – zapobiega zaczadzeniom, pożarom, spełniając jeden z podstawowych warunków ubezpieczenia domu. Jej brak może skutkować odmową wypłaty ubezpieczenia.
 
Czysty komin – czyste powietrze i oszczędność dla portfela
 
Dbanie o środowisko jest ważnym punktem na liście priorytetowych działań Krajowej Izby Kominiarzy i wszystkich jej członków.
Regularne czyszczenie komina przez mistrza kominiarskiego zapobiega niebezpieczeństwu powstania pożaru sadzy w kominie. Pozytywnie wpływa też na ekonomię zużycia opału, gdyż podnosi sprawność cieplną układu, a co za tym idzie – oszczędza paliwo. Dodatkowo fachowe i regularne oczyszczanie kominów w znaczący sposób zmniejsza zanieczyszczenie atmosfery. Marcin Ziombski, prezes Krajowej Izby Kominiarzy, szacuje: Kominiarz czyszczący kominy w budynku jednorodzinnym (tzw. niska emisja) usuwa podczas każdorazowego czyszczenia objętościowo około 8 kg sadzy oraz  innych związków powstałych w procesie spalania paliw stałych. Przyjmując, że każdy kominiarz w Polsce wyczyści tylko trzy kominy dziennie, daje to miesięcznie 1.920 ton pyłów (4.000 kominiarzy x 20 dni x 3 czyszczenia x 8 kg = 1 920 000 kg).
Substancje usunięte przez kominiarza trafiają do utylizacji, a nie ulatują do atmosfery. Nie zanieczyszczają powietrza i nie są wdychane przez człowieka. To wszystko obrazuje ekologiczny efekt pracy kominiarzy dla czystego powietrza. 
 
 
 
Akcja „Zaproś kominiarza!”
 
Pod honorowym patronatem Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej Krajowa Izba Kominiarzy prowadzi od kilku lat akcję społeczną „Zaproś kominiarza!”.
Trzeba wiedzieć, że zapraszając kominiarza do swojego domu, nie tylko dbamy o urządzenia grzewcze i ich sprawne funkcjonowanie, ale także o bezpieczeństwo swoje i swojej rodziny oraz dobre zdrowie i samopoczucie mieszkańców.
Sprawne działanie kominów to zadanie kominiarzy i administratorów budynków, ale musi być również troską użytkowników domów i mieszkań, których przecież bezpośrednio dotyczy. Dodatkowo wizyta kominiarza to okazja do skorzystania z fachowej wiedzy i doradztwa odnośnie prawidłowych metod palenia oraz wpływu korzystania z dobrej klasy urządzeń grzewczych, w tym kominków, i wartościowego paliwa na znaczące obniżenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery. 
 
Szukaj kominiarza w swojej okolicy na stronie https://www.izbakominiarzy.pl/wyszukiwarka-kominiarzy/
 
 
 

Podziel się

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Świat Kominków

Copyright © 2008-2018 kominki.org – kominki, wkłady kominkowe, piece, piecyki
CMS Edito Powered by: Ideo Realizacja: