Reklama

Akcja "Zaproś kominiarza!" - dla czystego powietrza i bezpieczeństwa

Od wieków kominiarz cieszy się społecznym zaufaniem i kojarzy się ze szczęściem.
Akcja "Zaproś kominiarza!" - dla czystego powietrza i bezpieczeństwa
Kominiarz

Szczęściem powiązanym z bezpiecznym domem, czyli miejscem, w którym spędzamy większą część życia. Warto powierzyć bezpieczeństwo i zdrowie swojej rodzimy profesjonalnemu kominiarzowi. Takiego można znaleźć, korzystając z wyszukiwarki na stronie Krajowej Izby Kominiarzy (www.izbakominiarzy.pl).

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej KOMINKI.ORG.

Warto wiedzieć

Prawidłowo wykonany komin, z certyfikowanych materiałów, regularnie i właściwie konserwowany, będzie bezpiecznie nam służyć przez dziesięciolecia. Pamiętajmy, że prace te powinien wykonywać wykwalifikowany kominiarz. Dla zdrowia mieszkańców i ich dobrego samopoczucia potrzebne jest czyste powietrze i sprawne kominy. A taki stan osiągniemy poprzez terminowe wykonywanie czyszczenia i kontroli przewodów kominowych

 – mówi Marcin Ziombski, prezes Krajowej Izby Kominiarzy.  

Akcja edukacyjna Międzywojewodzkiego Cechu Kominiarzy. Dowiedz się więcej>>

Zgodnie z przepisami trzeba czyścić przewody kominowe:

  • od palenisk opalanych paliwem stałym (np. drewnem) co 3 miesiące,
  • od palenisk opalanych gazem lub olejem co 6 miesięcy,
  • przewody wentylacyjne raz w roku.

Kontrola przewodów kominowych to kolejny, niezwykle istotny element bezpiecznego użytkowania kominów. Powinna zostać przeprowadzona co najmniej raz w roku przez mistrza kominiarskiego. 

Ważne! Profesjonalna kontrola kominiarska to nie tylko formalność, lecz główna zasada bezpieczeństwa – zapobiega zaczadzeniom, pożarom, spełniając jeden z podstawowych warunków ubezpieczenia domu. Jej brak może skutkować odmową wypłaty ubezpieczenia.

Czysty komin – czyste powietrze i oszczędność dla portfela


Dbanie o środowisko jest ważnym punktem na liście priorytetowych działań Krajowej Izby Kominiarzy i wszystkich jej członków.

Regularne czyszczenie komina przez mistrza kominiarskiego zapobiega niebezpieczeństwu powstania pożaru sadzy w kominie. Pozytywnie wpływa też na ekonomię zużycia opału, gdyż podnosi sprawność cieplną układu, a co za tym idzie – oszczędza paliwo. Dodatkowo fachowe i regularne oczyszczanie kominów w znaczący sposób zmniejsza zanieczyszczenie atmosfery. Marcin Ziombski, prezes Krajowej Izby Kominiarzy, szacuje: 

Kominiarz czyszczący kominy w budynku jednorodzinnym (tzw. niska emisja) usuwa podczas każdorazowego czyszczenia objętościowo około 8 kg sadzy oraz innych związków powstałych w procesie spalania paliw stałych. Przyjmując, że każdy kominiarz w Polsce wyczyści tylko trzy kominy dziennie, daje to miesięcznie 1.920 ton pyłów (4.000 kominiarzy x 20 dni x 3 czyszczenia x 8 kg = 1 920 000 kg).

Substancje usunięte przez kominiarza trafiają do utylizacji, a nie ulatują do atmosfery. Nie zanieczyszczają powietrza i nie są wdychane przez człowieka. To wszystko obrazuje ekologiczny efekt pracy kominiarzy dla czystego powietrza. 

Rusza projekt "Prewencja antysmogowa w Tarnowie". Dowiedz się więcej>>

kominiarz

Akcja „Zaproś kominiarza!”

Pod honorowym patronatem Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, Krajowa Izba Kominiarzy prowadzi od kilku lat akcję społeczną „Zaproś kominiarza!”.

Trzeba wiedzieć, że zapraszając kominiarza do swojego domu, nie tylko dbamy o urządzenia grzewcze i ich sprawne funkcjonowanie, ale także o bezpieczeństwo swoje i swojej rodziny oraz dobre zdrowie i samopoczucie mieszkańców.

Sprawne działanie kominów to zadanie kominiarzy i administratorów budynków, ale musi być również troską użytkowników domów i mieszkań, których przecież bezpośrednio dotyczy. Dodatkowo wizyta kominiarza to okazja do skorzystania z fachowej wiedzy i doradztwa odnośnie prawidłowych metod palenia oraz wpływu korzystania z dobrej klasy urządzeń grzewczych, w tym kominków, i wartościowego paliwa na znaczące obniżenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery. 

Szukaj kominiarza w swojej okolicy na stronie https://www.izbakominiarzy.pl/wyszukiwarka-kominiarzy/

 


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama