Kominki.org   >   Aktualności inne  >   Zielone ciepło  >   Program "Czyste Powietrze" wycofuje dotacje dla kotłów węglowych - szansa dla kotłów na pellet

Zielone ciepło

Program "Czyste Powietrze" wycofuje dotacje dla kotłów węglowych - szansa dla kotłów na pellet

drukuj

Od dzisiaj w programie „Czyste Powietrze” nastąpiły ważne zmiany takie jak wycofanie dotacji na kotły węglowe i podwyższenie progów dochodowych. Nowa odsłona programu może być szansą dla kotłów na pellet. Dlaczego? Otóż opalane paliwem odnawialnym - pelletem drzewnym kotły są premiowane przez nowe Warunki Techniczne, które weszły w życie w styczniu 2021 roku. Ogrzewanie biomasą drzewną, a więc także pelletem jest według WT faworyzowane, ma najlepszy wskaźnik zaraz po energii słonecznej i geotermalnej, te ostatnie mają0, a biomasa w tym pellet 0,2 dla porównania gaz wypada dużo gorzej i ma 1,1. Co to oznacza w praktyce? Projektując dom ogrzewany gazem, projektant musi się nagimnastykować, żeby spełnić wyśrubowane wymagania odnośnie zapotrzebowania budynku na energię, co oznacza różne kompromisy w przypadku kotła pelletowego budynek ogrzewany w ten sposób spełnia wymagania WT w cuglach.

 

 

ALE O CO CHODZI? Kolejna odsłona walki z kominkami - trudnopalne, odnawialne pellety. Dowiedz się więcej>>

 

Wracając do nowej odsłony programu "Czyste Powietrze. Według niej zakup i montaż kotła na węgiel będzie możliwy tylko do 31 grudnia 2021 r., co oznacza, że od 1 stycznia 2022 r. nie będzie dotacji na to źródło ciepła. Ponadto od 1 lipca 2021 r. planowane jest zwiększenie obecnych progów dochodowych uprawniających do podwyższonego poziomu dofinansowania, czyli do uzyskania do 37 tys. zł bezzwrotnej dotacji. 

 

Drewno - ekologiczne paliwo według nowych warunków technicznych. Dowiedz się więcej>>

 

Wprowadzone zmiany uzasadnione są wytycznymi Komisji Europejskiej, zapisami Krajowego Planu Odbudowy oraz Polskiego Ładu oraz obowiązującymi uchwałami antysmogowymi w poszczególnych województwach, które nakazują wymianę starych kotłów węglowych i ograniczają możliwość stosowania paliwa stałego – węgla.

 

Więcej TUTAJ. 

Podziel się

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Świat Kominków

Copyright © 2008-2018 kominki.org – kominki, wkłady kominkowe, piece, piecyki
CMS Edito Powered by: Ideo Realizacja: