Kominki.org   >   Aktualności inne  >   Zielone ciepło  >   Przyjęta uchwała mająca na celu poprawę jakości powietrza w woj. lubelskim

Zielone ciepło

Przyjęta uchwała mająca na celu poprawę jakości powietrza w woj. lubelskim

23-02-2021
drukuj

19 lutego 2021 roku Sejmik Województwa Lubelskiego przyjął tzw. uchwałę antysmogową czyli dokument mający na celu poprawę jakości powietrza. Poparło go 23 radnych, przy ośmiu głosach wstrzymujących. Nikt nie głosował przeciwko.

 

Podstawowym celem ustawy antysmogowej jest likwidacja w całym województwie lubelskim tzw. „kopciuchów” czyli niskiej jakości pieców na węgiel, jak również kotłów bezklasowych oraz tych pierwszej i drugiej klasy. Zgodnie z przyjętą uchwałą ma to nastąpić do 2024 roku. W dalszej kolejności mają być usuwane kotły 3 i 4 klasy. W tym przypadku określono na to termin maksymalnie do 2027 roku. Z kolei osoby eksploatujące urządzenia 5 klasy będą miały 9 lat na ich wymianę. 

 

Uchwała nie zakłada żadnych zakazów i ograniczeń odnośnie używania kominków i pieców. Wynika to z faktu, że od 01.01.2022 roku według Ekoprojektu będzie możliwa i tak tylko instalacja urządzeń, które spełniają wymagania dyrektywy. 

 

Zawarto w uchwale jednak zapisy dotyczące jakości paliwa, jakim nie wolno palić. W tej grupie znalazło się m.in drewno o wilgotności powyżej 20%. 
 
Jak podkreślił Członek Zarządu Województwa Lubelskiego - Sebastian Trojak: "Wprowadzamy ten projekt kierując się zasadą ekologii dla zwykłego człowieka. Jednym z fundamentów podejmowanych przez nas działań jest z jednej strony troska o zdrowie i życie mieszkańców naszego województwa, a z drugiej – o ich finanse, które i tak są nadwyrężone sytuacją spowodowaną przez pandemię. Uchwała była dwukrotnie konsultowana, zaś wszystkie głosy zostały z dokładną uwagą wysłuchane a każdy wniosek został dogłębnie przeanalizowany ". 
 
Uchwała wejdzie w życie po 14 dniach od ogłoszenia jej w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubelskiego. 
 
Co ważne przyjęta uchwała dla Lubelszczyzny dba o ekologię, ale nie narzuca mieszkańcom restrykcyjnych nakazów i zakazów. Jest rozsądnym i optymalnym głosem dla innych bardziej rygorystycznych uchwał. Pozwala na użytkowanie kominków i pieców spełniających wymagania Ekoprojektu i nie wyklucza urządzeń na biomasę drzewną. 
 
 

Podziel się

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Świat Kominków

Copyright © 2008-2018 kominki.org – kominki, wkłady kominkowe, piece, piecyki
CMS Edito Powered by: Ideo Realizacja: