Kominki.org   >   Aktualności inne  >   Zielone ciepło  >   Jak poprawnie palić w piecu? - pozytywna inicjatywa gdyńskiej straży miejskiej

Zielone ciepło

Jak poprawnie palić w piecu? - pozytywna inicjatywa gdyńskiej straży miejskiej

22-01-2021
drukuj

Ekopatrol gdyńskiej straży miejskiej nagrał film instruktażowy, który pokazuje, jak rozpalić w piecu czy kominku, by nie tylko zaoszczędzić opał, ale o 30 proc. zmniejszyć zadymienie i zanieczyszczenie środowiska.

 

Gdyńska straż miejska od listopada 2017 r. edukuje mieszkańców, jak prawidłowo rozpalać w piecach i kominkach. Jak tłumaczy Leonard Wawrzyniak, rzecznik Straży Miejskiej w Gdyni: "Niejednokrotnie zdarza się, że mieszkańcy informują nas, że ich sąsiad pali w piecu śmieciami. Oceniają tak na podstawie nieznośnego dymu, który wydobywa się z komina. Gdy przyjeżdżamy na miejsce, okazuje się, że w piecu nie ma żadnych śmieci, a ich sąsiad pali dozwolone prawem paliwo metodą od dołu"
 
Gdyńscy strażnicy promują metodę rozpalania od góry, która jest zdecydowanie lepsza dla środowiska, ale i portfeli mieszkańców. Rozpalanie od góry pozwala na spalenie całości paliwa, co wpływa na zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza oraz przekłada się na fakt, że do ogrzewania zużywa się go o ok. 30 proc. mniej.
 
"Promujemy tę metodę od czterech lat, urządzając spotkania i szkolenia dla mieszkańców, ale w tym roku - ze względu na pandemię koronawirusa - zdecydowaliśmy się nagrać w tym celu film. Obserwujemy, że mieszkańcy korzystają z tej metody, a zadymienie i zanieczyszczenie powietrza w Gdyni jest coraz mniejsze" - mówi Leonard Wawrzyniak.
 
Jest to bardzo dobra, pozytywna i godna naśladowania inicjatywa, która pokazuje, że można edukować zamiast karać. Do niedawna zaledwie dwie gminy w Polsce zalecały oficjalnie metodę "palenia od góry", a to najprostszy sposób do ograniczenia szkodliwej emisji. 
 
Zachęcamy do obejrzenia całego filmu TUTAJ. 
 
 
 
 
 
 

Podziel się

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Świat Kominków

Copyright © 2008-2018 kominki.org – kominki, wkłady kominkowe, piece, piecyki
CMS Edito Powered by: Ideo Realizacja: