Kominki.org   >   Aktualności inne  >   Zielone ciepło  >   Czy biomasa pomoże walczyć ze smogiem?

Zielone ciepło

Czy biomasa pomoże walczyć ze smogiem?

22-01-2021
drukuj

Adobe Stock

Kazus Krakowa, gdzie wprowadzono zakaz używania jako paliwa nie tylko węgla, ale i drewna zrobił wiele złego. Zasiał w świadomości ludzi, że drewno jest równie szkodliwe i niepożądane jak węgiel... Prawda jest zgoła odmienna. Naukowcy Krystyna Kubica, ekspert Polskiej Izby Ekologii w Katowicach oraz Tomasz Mirowski z Instytutu Polityki Energetycznej w Rzeszowie alarmują, że Polska walka ze smogiem nie uwzględniająca biomasy drzewnej: pelletu, brykietu i drewna kawałkowanego może być nieskuteczna. Co więcej biomasa jako odnawialne źródło energii jest neutralna klimatycznie. Wartościowy głos w dyskusji pojawił sie na portalu biznesalert.pl, gdzie w artykule "Czy biomasa pomoże w walce ze smogiem?" poruszonych jest szereg problemów (przejdź do atykułu TUTAJ). Jak podaje autor : W promowanie biomasy do lokalnego wykorzystania w indywidualnych gospodarstwach domowych wpisuje się plan działania UE na rzecz zrównoważonej gospodarki, zgodnie z Europejskim Zielonym Ładem ogłoszonym w styczniu 2020 roku.

 

A jak wygląda praktyka?

Biomasa drzewna nie jest uwzględniona w rządowym Programie Czyste Powietrze. W sektorze komunalno-bytowym stawiamy na zastąpienie węgla kamiennego gazem ziemnym. Przy czym oba to przypomnijmy - to paliwa kopalne. Zatem jak zwraca uwagę autor artykułu z biznesalert to w wyścigu o osiągnięcie neutralności klimatycznej to ślepa ulica. Musimy pogodzić się z faktem, że uzyskanie neutralności klimatycznej nie jest możliwe za pomocą przyjętych działań w walce o czyste powietrze.

 

Co więcej jak zauważa autor Program Czyste Powietrze nie promuje w takim stopniu wszystkich OZE.... Zapomnieliśmy o odpowiednim promowaniu własnego znaczącego zasobu OZE jakim jest biomasa. Co więcej - nie pokrywa się to z założeniami Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu na lata 2021-2030, w którym biomasa została zaliczona do sterowalnych źródeł energii odnawialnej. 

 

W czasie, gdy w krajach europejskich takich jak Holandia czy Niemcy odchodzi się od gazu i oleju opałowego w naszym kraju w regulaminie PCzP znajdziemy zapis o możliwości dofinansowania wyłącznie kotła gazowego, jeśli do posesji jest doprowadzone przyłącze gazowe...... Czy nie jest to „ustawowe niszczenie klimatu”, szybko rozprzestrzeniające się w całym kraju? - pyta autor artykułu w biznesalert.

 

Na brak wsparcia biomasy drzewnej w Programie Czyste Powietrze zwracał też uwagę prof. Robert Kubica w rozmowie z doradcą Prezydenta RP - Pawłem Sałkiem.Zauważył też, że z jakiegoś powodu idziemy pod prąd trendom europejskim. W transformacji energetycznej sektora komunalno- bytowego jak zauważył : staramy się zastąpić jedną kopalinę drugą, dysponując w tym celu środkami publicznymi, bardzo efektywnie jeśli chodzi o jakość powietrza. Ale mamy unikalną okazję, żeby dysponując tymi samymi środkami osiągnąć efekt dodatkowy czyli neutralność węglową. Chciałbym zwrócić uwagę na zapisy Programu „Czyste Powietrze” – niestety znalazły się tam zapisy, które blokują stosowanie biomasy drzewnej przetworzonej, czyli peletu drzewnego w przypadku gdy użytkownik jest podłączony do sieci gazowej. Nie można absolutnie wymienić źródła na inne niż gazowe..."   ( rozmowę możesz zobaczyć TUTAJ).

 

Nikt nie wie jak finalnie będzie wyglądał układ źródeł energii w Polsce po odejściu od węgla. Z pewnością jesteśmy światkami pewnego "dziejowego boju", ale czy tak trzeba? Powinniśmy czerpać z doświadczenia innych krajów - choćby często przywoływanej Austrii i stawiać na energetykę rozproszoną i zrównoważony rozwój.Trochę z pewnością jeśli chodzi o nowe budownictwo namieszają nowe warunki techniczne, które trochę wbrew założeniom PCzP promują biomasę drzewną: pellet i drewno kawałkowane ( więcej o WT 2020 znajdziesz TUTAJ) jako najczystszą energię obok geotermii, energii wiatrowej i słonecznej.

 

W tym kontekście bardzo trafne staje się pytanie autora artykułu w biznesalert.pl: czy w sektorze komunalno-bytowym oraz w sektorze leśnictwa, rolnictwa, usług i handlu bezpieczeństwo zaopatrzenia w paliwa będzie w przyszłości bazowało na gazie ziemnym z importu o wskaźniku emisyjności około 55 kg CO2/GJ  ciepła i energii elektrycznej z węgla około 200 kg CO2/GJ ciepła. Podczas gdy plany UE w inwestycjach w OZE w sektorze ciepłowniczym zakładają udział biomasy na poziomie ok.72%.  

 

Mamy wszystko

Dysponujemy dużą ilością drewna i jesteśmy znaczącym producentem pelletu.Co więcej od zakończenia II wojny światowej powierzchnia lasów w Polsce zwiększyła się z 21 do 29 %. Na rynku są dostępne wysokosprawne i niskoemisyjne urządzenia spalające drewno lub pellet spełniające wymagania dyrektywy UE Ekoprojekt. To czego nam brakuje to edukacji i rzetelnej informacji odnośnie stosowania drewna i pelletu jako paliwa w sektorze komunalno-bytowym. Zauważa to między innymi dr hab. Krystyna Kubica : Drewno opałowe, brykiety i pellety drzewne to stałe paliwa (biopaliwa), ale też paliwa zaliczane do odnawialnych źródeł energii (OZE) i winny być promowane w zakresie ich czystego spalania, a to z kolei wymaga działań edukacyjnych, promowania czystego spalania.

 

A na koniec jak o edukację dbają inni? Polecam obejrzeć film opracowany przez Austriackie Stowarzyszenie Biomasy, przy wsparciu rządu federalnego Austrii, władz lokalnych i Unii Europejskiej. (Film udostępniony w ramach kampanii Drewno - Pozytywna Energia .)

 

 

Aldona Mazurkiewicz

z-ca redaktora naczelnego magazynu "Świat Kominków"

prowadząca portal kominki.org

                                    

 

 

Podziel się

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Świat Kominków

Copyright © 2008-2018 kominki.org – kominki, wkłady kominkowe, piece, piecyki
CMS Edito Powered by: Ideo Realizacja: