Kominki.org   >   Aktualności inne  >   Zielone ciepło  >   Nie bójmy się kominków!- lokalne przepisy pozwalają palić drewnem

Zielone ciepło

Nie bójmy się kominków!- lokalne przepisy pozwalają palić drewnem

12-01-2021
drukuj

Spartherm...

W związku z ograniczeniami, zakazami i nakazami wprowadzanymi poprzez uchwały mające na celu poprawę jakości powietrza oraz niejasnościami, a wręcz wprowadzającymi w błąd informacjami pojawiającymi się na co dzień w mediach i internecie wiele osób boryka się z niepewnością i dezinformacją odnośnie kominków i pieców opalanych drewnem. A prawda jest taka, że we wszystkich polskich lokalizacjach i miastach, poza Krakowem można palić w kominku na drewno !!!

 

Najważniejsze o czym trzeba wiedzieć, to fakt, że w przypadku nowo instalowanych urządzeń należy wybierać paleniska i piecyki spełniające wymagania Ekoprojektu, który zacznie obowiazywać od 1 stycznia 2022 roku. Pamiętajmy, że nowoczesne kominki zgodne z uchwałami to urządzenia ekologiczne, spełniające najbardziej restrykcyjne normy, gwarantujące nie tylko przyjemne i zdrowe ciepło, ale także bezpieczeństwo energetyczne. Takie urządzenia już od kilku lat dostępne są u większości producentów, którzy od dawna przygotowywali się na wejście w życie dyrektywy UE Ekoprojekt. Listę przykładowych urządzeń spełniających wymagania Ekoprojektu znajdziesz TUTAJ. Uchwały o poprawie jakości powietrza (tzw. antysmogowe) wprowadzają właśnie wymóg spełniania wymagań Ekoprojektu, a dla urządzeń starszego typu wprowadzają okresy przejściowe ( zazwyczaj kilkuletnie) na modernizację, przebudowę urządzeń kominkowych nie spełniających norm Ekoprojektu.

 

 

 

Kolejna kwestia to fakt, że drewno jest ekologicznym, niskoemisyjnym oraz odnawialnym źródłem energii. W wyniku spalania drewna powstają jedynie para wodna i dwutlenek węgla, który rośliny jako niezbędny do życia, pobierają z otoczenia. Listę 5 "zielonych" powodów by ogrzewać drewnem znajdziesz TUTAJ.  Drewno to także krok ku neutralności klimatycznej i zrównoważonemu rozwojowi oraz ekologiczne paliwo według nowych warunków technicznych. Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ.

 

Ważne natomiast by do palenia w kominku używać jedynie odpowiednio sezonowanego, suchego drewna o wilgotności poniżej 20% oraz palić bez dymu - czyli od góry. Zobacz jak poprawnie palić od góry na załączonym filmie poniżej.

 

 

Sczegółowe informacje o uchwałach mających na celu poprawę jakości powietrza z podziałem na województwa znajdziesz TUTAJ. 

 

 

 

 

Magdalena Balicka

 

sekretarz redakcji magazynu "Świat Kominków'

 

 


 

 

 

Podziel się

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Świat Kominków

Copyright © 2008-2018 kominki.org – kominki, wkłady kominkowe, piece, piecyki
CMS Edito Powered by: Ideo Realizacja: