Kominki.org   >   Aktualności inne  >   Zielone ciepło  >   Nowy POP dla Mazowsza szokiem dla wielu mieszkańców

Zielone ciepło

Nowy POP dla Mazowsza szokiem dla wielu mieszkańcówForum Polskiej Gospodarki

11-01-2021
drukuj

Stock Adobe...

W dniu 30 września wszedł w życie przyjęty przez urzędników z mazowieckiego urzędu marszałkowskiego Nowy Program Ochrony Powietrza dla Mazowsza. Jak pisze w swoim tekście Robert Azembski z Forum Polskiej Gospodarki opublikowanym na stronie fpg24.pl będzie to dla wielu mieszkańców Mazowsza szokiem.  

 

Autor tekstu wymienia wiele niedociągnieć w procesie przyjmowania nowego POP, podaje w wątpliwość jego zapisy i podkreśla, że to właśnie głównie gminy, mieszkańcy i polscy producenci urządzeń kominkowych, węgla drzewnego, sprzętu ogrodniczego i innych akcesoriów oberwą najmocniej. 

 

Jak zaznacza: "Pomińmy już fakt odbycia się zdalnych konsultacji społecznych, o których obywatele, niestudiujący w okresie pandemii stosownych stron www, nie mieli zielonego pojęcia. Pomińmy nawet fakt, że punktem wyjścia w tym POP do prognoz szkodliwej emisji są, jak można wyczytać z informacji na marszałkowskiej stronie, pomiary szkodliwej emisji z… 2018 roku. Przynajmniej w jednym rację ma ekolog i „miejski aktywista”, cytowany przez jeden z dużych portali: będzie to dla wielu mieszkańców Mazowsza szokiem. Bo począwszy od 30 września dni Mazowszan mają być znakowane kolorami wskazującymi na, upraszczając: kolor żółty – poziom złych pyłów przekroczony, czyli jest źle, pomarańczowy – poziom jeszcze bardziej przekroczony – jest jeszcze gorzej i czerwony – mamy prawdziwą katastrofę. Przy pomarańczowym, a szczególnie czerwonym, wejdą restrykcyjne zakazy, m.in. palenia w kominkach, używania pił, kosiarek i dmuchaw do liści, rozpalania grili i ognisk, a nawet prowadzenia prac budowlanych. Na drogi wyjadą patrole, mające wywęszyć złe spaliny w aucie. Kontrolerzy sprawdzać będą piece i kominki. Za nieprzestrzeganie obostrzeń obywatel może zapłacić karę nawet do pięciu tysięcy złotych. Natomiast gmina, która nie dopełni szeregu obowiązków wynikających z POP obmyślonego przez radnych i urzędników nawet… pół miliona". 

 

Cały artykuł znajdziesz tutaj: fpg24.pl 

 

 

 

 

 

Podziel się

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Świat Kominków

Copyright © 2008-2018 kominki.org – kominki, wkłady kominkowe, piece, piecyki
CMS Edito Powered by: Ideo Realizacja: