Kominki.org   >   Aktualności inne  >   Zielone ciepło  >   Zachód inwestuje miliony w ekologiczne ogrzewanie drewnem - dlaczego Polska idzie pod prąd?

Zielone ciepło

Zachód inwestuje miliony w ekologiczne ogrzewanie drewnem - dlaczego Polska idzie pod prąd?Forum Polskiej Gospodarki

07-01-2021
drukuj

Rozprzestrzeniane są informacje, że opalanie drewnem jakoby niszczy lasy. Tymczasem od zakończenia II wojny światowej przybyło nam aż 2,5 mln ha lasów. W 1945 r. pokrywały one jedynie 21 proc. naszego kraju, obecnie jest to już 29 proc. - pisze Robert Azembski z Forum Polskiej Gospodarki.  

 

Autor w swoim tekście opublikowanym na stronie fpg24.pl podnosi kilka argumentów obalających mity odnośnie drewna opałowego i palenia drewnem w urządzeniach grzewczych (kominkach i piecach). Podważa informacje, że palenie drewnem powoduje smog, niszczy lasy, czy, że urządzenia takie jak piece i kominki nie spełniają norm.

 

Cząsteczki ze spalania drewna nie takie szkodliwe

Robert Azembski powołuje się między innymi na badanie dr Jacoba Löndahl`a z Katedry Fizyki Nuklearnej Wydziału Inżynierii Uniwersytetu w Lund ( redaktor szwedzkiego, prestiżowego magazynu FORSKINGG & FRAMSTEG), przeprowadzone tzw. metodą RESPI (czyli uwzględniającą realne i największe źródła powstawania szkodliwych cząstek pyłów). Badanie to pokazało, że 80 proc. wnikającego do płuc pyłu ze spalania drewna jest wydychana z powrotem z organizmu. Ze spalin samochodowych natomiast aż 66 proc. zanieczyszczeń jest przez organizm wchłanianych i osadza się w płucach.

 

Jak komentuje Robert Azembski w swoim artykule: Oczywiście, zawsze można powiedzieć, że wypowiadają się osoby związane z lobby drewna opałowego. Ale to samo przecież można powiedzieć i o drugiej stronie. Działacze Polskiego Alertu Smogowego nie ukrywają swojej wrogości wobec wszelkich paliw stałych. Zależy im też na utrwaleniu stereotypu łączącego palenie drewnem z zabójczym zanieczyszczeniem. Oczywiście także na nieupowszechnianiu wiedzy o nowoczesnych, praktycznie bezemisyjnych technologiach spalania. Aktywiści PAS bywają jedynymi konsultantami oraz częstymi gośćmi gabinetów urzędniczych, gdzie decyduje się o tym, co jest zdrowe i pożądane, a co nie. Mają w ten sposób przemożny wpływ na kształtowanie myślenia i decyzji władz, torując drogę instalacjom fotowoltaicznym i innym, które są prezentowane jako bardzo wydajne, absolutnie eko i jedyne możliwe do stosowania.

Autor dodaje przy tym: Coraz oczywistszym wydaje się fakt, że przeciwnikom opalania drewnem tak naprawdę nie chodzi o ekologię. O co więc chodzi? O wciskanie gospodarstwom domowym kolejnych, „bezemisyjnych” instalacji. 

Kominki i piece spełniają wyśrubowane normy emisji

Robert Azembski zauważa,  że zamiast zakazywać palenia drewnem powinno się edukować uzytkowników odnośnie prawidłowej eksploatacji urządzeń i przygotowania drewna. O tym, że na rynku jest wiele modeli kominków spełniających wyśrubowane normy emisji w tym Ekoprojekt informujemy na naszym portalu wielokrotnie. Autor opracowania dla Forum Polskiej Gospodarki podpiera ten argument też badaniami: Drewno sezonowane i właściwie spalane to znacznie mniejsza emisja tlenku węgla (CO) oraz szkodliwych pyłów, to czyste spalanie. Potwierdzają to badania Politechniki Śląskiej oraz rygorystycznej w tych kwestiach AGH Kraków (przeprowadzone pod kierownictwem mgr inż. Mateusza Szubela, z Wydziału Energetyki i Paliw). Nowoczesne kominki akumulacyjne i pieco-kominki spełniają najwyższe normy spalania i zapylenia. 

Palenie drewnem jest obecne w wielu krajach europejskich

Więcej niż Polska jak podaje autor spalają choćby Francuzi, Włosi, Czesi i Węgrzy. Ważnym czynnikiem na który autor zwrócił uwagę, jest fakt, że Polska jest piątym, największym producentem drewna w Europie i znaczącym – pelletu. Niestety nie promuję się w Polsce biomasy drzewnej, nie ma dopłat, inwestycji, nie została uwzględniona w Programie Czyste Powietrze. Z jakiegoś powodu drewno opałowe znalazło się w naszym kraju na czarnej liście - zupełnie niesłusznie. 

Jako podstawowe źródło ogrzewania drewno wykorzystywane jest w co dziesiątym domu w Polsce. Polacy wydają na jego zakup 3 mld zł rocznie. Sprzedaż, obróbka i dystrybucja drewna opałowego, kominków, akcesoriów kominkowych itp. umożliwia egzystencję tysiącom przedsiębiorstw sektora MŚP (często są to firmy rodzinne) oraz daje zatrudnienie całym rzeszom pracowników. - wskazuje Robert Azembski.

Przedstawiony artykuł to bardzo ciekawy i ważny głos w dyskusji. Oprócz rozwinięcia przedstawionych wątków znajdziecie w nim też przykłady jak wykorzystywane jest drewno w innych krajach europejskich. Co powinno nas zastanowić i na co zwraca uwagę Robert Azembski: Generalnie w całej zachodniej Europie inwestuje się miliony euro w popularyzację ekologicznego ogrzewania drewnem.

Pytanie dlaczego nie u nas? 

Cały artykuł znajdziesz tutaj: fpg24.pl 

Podziel się

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Świat Kominków

Copyright © 2008-2018 kominki.org – kominki, wkłady kominkowe, piece, piecyki
CMS Edito Powered by: Ideo Realizacja: