Kominki.org   >   Aktualności inne  >   Zielone ciepło  >   Kominki nie są źródłem smogu - dane NIK

Zielone ciepło

Kominki nie są źródłem smogu - dane NIK

03-12-2020
drukuj

MCZ/Wentor

Najnowszy raport NIK (oparty na badaniach GUS z 2018 roku) to jedyne potwierdzone i wiarygodne póki co dane odnośnie urządzeń grzewczych w Polsce. Zgodnie z nim na 14,280 mln gospodarstw domowych w Polsce 45%, czyli niespełna połowa (ok. 6,326 mln) jest wyposażona w ogrzewanie paliwami stałymi. Z tego 81% czyli 5,2 mln zajmują kotły jedno i dwufunkcyjne, 14% (czyli mniej niż 900 tysięcy) piece, głównie piece kaflowe. Zaś oskarżane o powodowanie smogu kominki to zaledwie 10% z tych 45% czyli jakieś 643 tysiące. 

 

Warto też zauważyć, że z tych 643 tysięcy kominków zaledwie 12,4 % jest używanych jako podstawowe ogrzewanie. To daje jakieś 80 tysięcy sztuk. Warto więc zadać pytanie czy przy łącznej ilości intensywnie eksploatowanych kotłów (nie licząc pieców kaflowych) wynoszącej 5,2 mln czy te 80 tysięcy kominków jest w stanie emitować więcej, nawet jeśli nie są najnowszej generacji?

Nawet biorąc pod uwagę wszystkie, czyli łącznie z tymi używanymi okazjonalnie dysproporcja jest ogromna! I nie sposób obarczać właśnie kominków za zanieczyszczenie powietrza. Jak wskazano w opracowaniach z Krakowa kominki odpowiadają tam za mniej niż jeden procent zanieczyszczeń.

 

 

 

 

Witold Hawajski

 

redaktor naczelny magazynu "Świat Kominków"

                                    

 

 

Podziel się

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Świat Kominków

Copyright © 2008-2018 kominki.org – kominki, wkłady kominkowe, piece, piecyki
CMS Edito Powered by: Ideo Realizacja: