Kominki.org   >   Aktualności inne  >   Zielone ciepło  >   Drewno pochodną węgla! - błąd? czy celowa dezinformacja w ankiecie Gminy Góra Kalwaria

Zielone ciepło

Drewno pochodną węgla! - błąd? czy celowa dezinformacja w ankiecie Gminy Góra Kalwaria

20-11-2020
drukuj

Gmina Góra Kalwaria rozpoczyna przeprowadzenie pełnego rejestru źródeł ciepła wykorzystywanych w domostwach, lokalach usługowych (w tym handlowych) oraz obiektach użyteczności publicznej. Wszystko pięknie i cel poprawa jakości powietrza też szczytny jednak przechodząc do ankiety, którą mieszkańcy mogą wypełnić online czytamy: zaznacz węgiel aby wybrać jego pochodne (np. drewno/pellet/brykiet). Pokazuje to całkowitą nieznajomość tematu, bo drewno w odróżnieniu od dostępnego też w wyborze miału czy węgla brunatnego nie jest rodzajem węgla

 

Paliwa drzewne (drewno, pellet, brykiet) to zupełnie inne paliwo, owszem podobnie jak węgiel zaliczane do paliw stałych, ale w odróżnieniu od nich nie jest to paliwo kopalne i jest zaliczane do paliw odnawialnych, a bilans jego emisji CO2 wynosi zero.

 

Niestety przygotowana przez gminę lub na jej zlecenie ankieta ukazuje całkowity brak oczywistych podstaw znajomości tematu paliw i ich specyfiki.  Co więcej ośmiesza organ udostępniający tego typu ankietę swoim mieszkańcom. 

 

Drewno i węgiel to całkowicie różne paliwa i ich łączenie nie może mieć miejsca. W wielu krajach europejskich drewno jako paliwo odnawialne jest promowane i uzupełnia tak zwany miks energetyczny, natomiast węgiel jest paliwem, który w Europie ma być wyeliminowany. 

 

Jako redakcja żywimy nadzieję, że ewidentny błąd w ankiecie zostanie poprawiony.

 

Link do informacji o spisie i ankiecie znajdziecie tutaj.

Podziel się

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Świat Kominków

Copyright © 2008-2018 kominki.org – kominki, wkłady kominkowe, piece, piecyki
CMS Edito Powered by: Ideo Realizacja: