Kominki.org   >   Aktualności inne  >   Zielone ciepło  >   Protest fundacji "Nie Rób Dymu" odnośnie artykułu na Interii

Zielone ciepło

Protest fundacji "Nie Rób Dymu" odnośnie artykułu na Interii

20-11-2020
drukuj

Publikujemy przesłany do naszej wiadomości protest wystosowany przez Fundację "Nie Rób Dymu" odnośnie artykułu opublikowanego na portalu interia "W domu smog jest większy niż na zewnątrz - dlaczego?

 

Szanowna Redakcjo,

reprezentuję fundację „Nie Rób Dymu", której statutowym celem jest edukowanie  Polaków w dziedzinie ekologicznego i ekonomicznego palenia w piecach opalanych drewnem. Jestem czytelnikiem Państwa portalu, dlatego z tym większym smutkiem i rozczarowaniem miałem okazję przekonać się, że w jednym ze swoich materiałów redakcyjnych popularyzują Państwo nierzetelne i krzywdzące dla producentów kominków opinie i informacje. W artykule znajdującym się pod poniższym linkiem czytamy:

 

https://menway.interia.pl/raporty/raport-kolory-powietrza/artykuly/news-w-domu-smog-jest-wiekszy-niz-na-zewnatrz-dlaczego,nId,4260815#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

 

Wystarczy tylko, że palimy w kominku, będącym jednym z największych trucicieli w naszych domach. W kominkowym dymie, powstającym wskutek niezupełnego spalania drewna, znaleźć można sporo toksycznych, a nawet rakotwórczych związków chemicznych (głównie wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych), takich jak benzen, dioksyny czy formaldehyd....Nic więc dziwnego, że w domach, w których pali się w kominku, odnotowuje się zazwyczaj zdecydowanie wyższe stężenia zanieczyszczeń niż na "świeżym" powietrzu. Ta prawidłowość obowiązuje zresztą w znacznie większej skali. Naukowcy z AGH dostrzegli mianowicie, że w dzielnicach, których mieszkańcy korzystają powszechnie z ogrzewania kominkowego, stężenia pyłów zawieszonych w powietrzu są zauważalnie wyższe niż tam, gdzie się go nie używa. I choć w drugiej połowie tego roku w wielu polskich miastach zostały wreszcie wprowadzone restrykcyjne zakazy palenia w kominkach czy piecach kaflowych (tak stało się choćby w Krakowie czy w Poznaniu, gdzie opisywany proceder jest obecnie karany przez Straż Miejską 500-złotowymi mandatami), to wciąż nie wszyscy ich przestrzegają. A ponieważ nowe przepisy obowiązują na razie na terenie tylko kilku ośrodków miejskich, to w pozostałych częściach kraju sytuacja wciąż pozostaje raczej niewesoła.

 

W artykule tym na potrzeby podkreślenia walorów oczyszczaczy powietrza marki Phillips określają Państwo kominki mianem „trucicieli" tym samym wrzucając do jednego worka kominki „starej generacji" często z otwartą komorą spalania i nowoczesne, w pełni bezpieczne urządzenia spełniające restrykcyjne normy Ecodesigne ze szczelna komorą spalania i zewnętrznym dolotem powietrza (tylko takie będą mogły być używane w Polsce od 01.01.2022). To niezwykle niesprawiedliwe uproszczenie, które uderza w wielu polskich producentów kominków przykładających wielką wagę do kwestii ekologii i bezpieczeństwa użytkowania swoich produktów.

 

Mamy świadomość, że artykuł ten powstał na zlecenie Państwa reklamodawcy, czyli marki Phillips, ale nie zwalnia to Państwa z odpowiedzialności za weryfikację prawdziwości zawartych w nim tez. Tego wymaga rzetelność dziennikarska i uczciwość względem czytelników. Bylibyśmy zobowiązani, gdyby ponownie krytycznie spojrzeli Państwo na omawiany temat i obiektywnie zrelacjonowali aktualny stan faktyczny. Chętnie pomożemy Państwu w zebraniu wiarygodnych materiałów źródłowych pozwalających na przygotowanie rzetelnego artykułu na temat ekologicznych zagadnień związanych z korzystaniem z kominka.

 

W przypadku pytań jestem do Państwa dyspozycji.

 

Z pozdrowieniami

Cezary Ziółek

 

Fundacja Nie rób Dymu

 

Prawo prasowe:

Art.  12.  [Staranność i rzetelność w działalności dziennikarskiej]

1.  Dziennikarz jest obowiązany:

1) zachować szczególną staranność i rzetelność przy zbieraniu i wykorzystaniu materiałów prasowych, zwłaszcza sprawdzić zgodność z prawdą uzyskanych wiadomości lub podać ich źródło;

2) chronić dobra osobiste, a ponadto interesy działających w dobrej wierze informatorów i innych osób, które okazują mu zaufanie;

3) dbać o poprawność języka i unikać używania wulgaryzmów.

2.  Dziennikarzowi nie wolno prowadzić ukrytej działalności reklamowej wiążącej się z uzyskaniem korzyści majątkowej bądź osobistej od osoby lub jednostki organizacyjnej zainteresowanej reklamą.

Podziel się

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Świat Kominków

Copyright © 2008-2018 kominki.org – kominki, wkłady kominkowe, piece, piecyki
CMS Edito Powered by: Ideo Realizacja: