Kominki.org   >   Aktualności inne  >   Zielone ciepło  >   Eksperci apelują: paliwa kopalne powinniśmy eliminować

Zielone ciepło

Eksperci apelują: paliwa kopalne powinniśmy eliminować

16-10-2020
drukuj

Paliwa kopalne w tym gaz są źródłem emisji dwutlenku węgla. W czasach w których część krajów europejskich np. Holandia zabrania robienia przyłączy gazowych do nowych domów i całą UE czeka w ramach Zielonego Ładu dochodzenie do zeroemisyjności (w 2050 r.) i ograniczenia emisji CO2 (o 55% do 2030r.) w związku z globalnym ociepleniem Polski rząd w transformacji energetycznej stawia na gaz i buduje rurociągi. Proponowaną przez rząd jest zamiana węgla na gaz - rozwiązanie, które jak ostrzegają naukowcy należy ograniczać. Co więcej nasze krajowe zasoby gazu wystarczyłyby teoretycznie zaledwie na 7 lat. 

 

„Gaz jest kluczowym paliwem przejściowym i bez gazu nie będziemy mogli transformować gospodarki w kierunku niskoemisyjnym. Niskie ceny są dla nas korzystne, bo oznacza to również niższe koszty wytwarzania energii z gazu” - podkreślił Arkadiusz Sekściński, wiceprezes zarządu PGNiG do spraw rozwoju podczas XXIII Szczytu Gazowego Trójmorza GAZTERM 2020. (źródło: Centrum Prasowe PAP)

 

Wbrew obiegowej opinii gaz nie jest ekologicznym paliwem, to nadal paliwo kopalne. Inaczej jest z drewnem, które jest paliwem lokalnie pozyskiwanym, podobnie jak węgiel paliwem stałym, ale w odróżnieniu od niego paliwem odnawialnym o zerowej emisji CO2. Stan lasów w Polsce stale rośnie, więc drewno jest paliwem, którego zasoby mamy i powinnismy je efektywnie wykorzystywać. Zwiększenie udziału biomasy drzewnej w miksie energetycznym jest szansą na spełnienie wymagań UE odnośnie udziału odnawialnych źródeł energii w całościowym zapotrzebowaniu. Na koniec tego roku powinno to być 15%. 

 

Więcej na temat opinii ekspertów odnośnie gazu znajdziecie w artykule na stronie Forbes  tutaj.

 

Oświadczenie ekspertów o zawyżaniu w POP-ach wskaźnika emisji z kominków zobacz tutaj.

Podziel się

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Świat Kominków

Copyright © 2008-2018 kominki.org – kominki, wkłady kominkowe, piece, piecyki
CMS Edito Powered by: Ideo Realizacja: