Kominki.org   >   Aktualności inne  >   Zielone ciepło  >   Rolnicy żądają możliwości używania paliw stałych

Zielone ciepło

Rolnicy żądają możliwości używania paliw stałychkomentarz

07-07-2020
drukuj

Fot. Ogólnopolski Związek Producentów Warzyw

Małopolscy rolnicy zamieścili na facebooku wpis skierowany do wicemarszałka województwa odpowiedzialnego za ochronę powietrza, zaczynający się od słów:

„Panie Marszałku Urynowicz,

Rolnicy wracają pod urząd marszałkowski z powodu zakazu stosowania paliw stałych...”

Przypomnijmy, że Kraków jest pierwszym obszarem w Polsce objętym zakazem stosowania paliw stałych. Dotknął on również rolników posiadających mniejsze gospodarstwa, produkujących głównie warzywa – te polskie, zdrowe.

Wpis nawiązuje do manifestacji w lutym 2020 roku, kiedy to rolnicy zażądali możliwości używania paliw stałych w nowoczesnych urządzeniach i edukacji o prawidłowym spalaniu zamiast rozszerzania zakazu na całe województwo. Efektem tego wydarzenia było przesunięcie  konsultacji antysmogowych w Małopolsce o kilka miesięcy, do czasu zakończenia pandemii. Wicemarszałek wyniósł wtedy do rolników naprędce sporządzone pismo do Ministra Klimatu Michała Kurtyki z prośbą o zmianę przepisów ogólnopolskich rzekomo nie pozwalających na wypełnienie żądań rolników.

Zabieg ten okazał się klasyczną spychologią, bo jak dowiedzieli się rolnicy – urzędnicy ministerstwa zajmujący się tą sprawą twierdzą, że przepisy krajowe niczego w tym temacie nie blokują – urzędy marszałkowskie mają wolną rękę i możliwość spełnienia przedstawionych postulatów. Jednak do dziś rolnicy nie otrzymali oficjalnej informacji o stanie załatwienia tej sprawy i wygląda na to, że wznowią protesty pod urzędem w Krakowie.

To już kolejna grupa po kominiarzach, zwolennikach biomasy oraz ekologach wytykająca bałagan i manipulacje twórcom uchwał zwanych antysmogowymi.

 

Krzysztof Woźniak, Polskie Forum Klimatyczne

 

Portal zielonecieplo.pl to think-tank zajmujący się tematyką energii i ekologii, opisujący dokładnie ich powiązanie. Na portalu prezentowane są artykuły opisujące głównie zagadnienia Odnawialnych Źródeł Energii, ze szczególnym uwzględnieniem drewna. 

Autorami na portalu są specjaliści polskich i europejskich instytucji pozarządowych, rządowych i naukowych z zakresu ekologii i transformacji energetycznej. 

Celem think-tanku „Zielone Ciepło” jest działanie w interesie bezpieczeństwa energetycznego Polaków z poszanowaniem nauki i zasad zrównoważonego rozwoju.

Czytaj więcej na www.zielonecieplo.pl

Podziel się

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Świat Kominków

Copyright © 2008-2018 kominki.org – kominki, wkłady kominkowe, piece, piecyki
CMS Edito Powered by: Ideo Realizacja: