Kominki.org   >   Aktualności inne  >   Świat Kominków - nowy numer  >   Jak zaaranżować narożny kominek?

Świat Kominków - nowy numer

Jak zaaranżować narożny kominek?nowość

28-12-2021
drukuj
Jest kominkowym formatem numer jeden, najchętniej wybieranym przez Polaków. Dlaczego narożne paleniska zyskały taką popularność? Powodów jest kilka. Przede wszystkim to format pozwalający na ciekawszą ekspozycję ognia niż w palenisku z płaskim przeszkleniem. Do tego format dobrze dopasowujący się do współczesnej architektury wnętrz typu open space. Co więcej, dostępny – gdyż obecny jest u większości producentów w szerokim spektrum cenowym. Narożne paleniska są hitem, jednak samo zabudowanie paleniska w ścianie i zastosowanie kratek typu luft to dziś zbyt mało, aby zrobić wrażenie. To, oczywiście, poprawne i najprostsze rozwiązanie, ale chcę Wam pokazać trochę więcej możliwości i pomysłów, jak zindywidualizować narożne palenisko.
 
Zdjęcie: Spartherm
 
 
Indywidualny projekt – dlaczego warto?
 
Kominkowa oferta dostępna na polskim rynku jest niezwykle bogata. Obok piecyków i budowanych indywidualnie kominków i zduńskich pieców pojawiły się także kominkowe zestawy gotowe, czyli paleniska sprzedawane razem z obudową. Czemu o tym wspominam? – bo jeśli myślimy o kominku narożnym, nazwijmy to dość typowym, warto rozważyć właśnie gotowe zestawy kominkowe z takim formatem paleniska. Znajdziemy wśród nich bardzo estetyczne standardy. Wiele propozycji da nam też możliwość indywidualizacji wykończenia. Co zyskujemy w zamian? Przede wszystkim czas – montaż gotowych zestawów jest dużo krótszy, niż budowa od zera, dodatkowo otrzymujemy odpowiednio zaprojektowaną bryłę o dobrze dobranych i przemyślanych proporcjach, a w wielu przypadkach również kilka opcji do wyboru, np. jeśli chodzi o wysokość i gabaryty bryły czy standard wykończenia.
Mając taką alternatywę warto, aby decydując się na budowę narożnego kominka, podejść do tego poważnie i spróbować samodzielnie albo przy współpracy z architektem czy firmą wykonawczą stworzyć zindywidualizowany, odbiegający od standardu projekt atrakcyjnej oprawy i całej architektury wokół narożnego paleniska. I nie jest ważne, czy będziemy mieli do czynienia z paleniskiem kominkowym na drewno, czy piecowym (bo takie też są), czy też z paleniskiem na inne paliwo, jak choćby gaz, prąd czy bioetanol. Od zindywidualizowanej wizji i projektu zacząć trzeba!
 
Zdjęcie: Hoxter
 
Kilka niskobudżetowych propozycji
 
Wbrew pozorom aranżacja narożnego paleniska wcale nie należy do najłatwiejszych. Szczególnie jeśli dołożymy do tego całe spektrum dostępnych materiałów wykończeniowych. Zacznijmy jednak od najprostszych rozwiązań, które obecnie cieszą się największą popularnością. Zabudowa prostopadłościenna powtarzająca kształt paleniska to nie tylko najprostsze, ale i najtańsze rozwiązanie. Jak zaaranżować w oryginalny sposób narożne palenisko bez użycia dodatkowych, drogich materiałów typu kafle, kamień czy spiek? Pobawmy się trochę w architekta i pobawmy się bryłą. Przykładowo, wystarczy przesunąć palenisko na wysokość wzroku stojącego człowieka, aby efekt był zaskakujący (oczywiście takie zabiegi wymagają wcześniejszego planowania i przyłącza na odpowiedniej wysokości). Ciekawym pomysłem, na jaki natrafiłam, było też przesunięcie narożnego paleniska razem z wnęką pod kątem w stosunku do całej zabudowy. Z kolei w niektórych wnętrzach ciekawie może wyglądać palenisko położone niemal na podłodze, a z kolei w innych interesująca może się okazać wizja paleniska ustawionego centralnie rogiem na środek pomieszczenia. Jednak na tym nie koniec. Możemy w różny sposób wykorzystać formę prostopadłościennego bloku. Niekoniecznie musi to być zabudowa pod sufit, skrócenie bryły może otworzyć nowe możliwości aranżacyjne. 
 
 
Artykuł w całości przeczytasz przechodząc do wydania elektronicznego. Kliknij TUTAJ!
 

  

 

Aldona Mazurkiewicz

z-ca redaktora naczelnego magazynu "Świat Kominków"

prowadząca portal kominki.org

                                    

 

 

 

 

 

 

Rais/Bertelsen

Faber/Glen Dimplex Polska

Podziel się

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Świat Kominków

Copyright © 2008-2018 kominki.org – kominki, wkłady kominkowe, piece, piecyki
CMS Edito Powered by: Ideo Realizacja: