Kominki.org   >   Aktualności inne  >   Świat Kominków - nowy numer  >   Ile kosztuje kominek?

Świat Kominków - nowy numer

Ile kosztuje kominek?nowość

23-09-2021
drukuj
To pytanie zadaje sobie większość inwestorów rozważających instalację kominka. To jest również częste pytanie zadawane po obejrzeniu na FB realizacji nadsyłanych na nasz konkurs „Płomień Roku”. No cóż, jeśli budujemy pierwszy w życiu dom, a nie działamy w kominkowej branży, to jest sensowne pytanie. Nawet jeśli dom już mamy i kominek w nim też, ale przeprowadzamy renowację domu, który powstał wiele lat temu, i przy okazji wymieniamy wyposażenie, zwykle nie znamy aktualnych cen mebli kuchennych, instalacji czy kominków. Poza tym kominki dzisiaj i te sprzed lat 20-tu czy 15-tu to zupełnie inne produkty, inny ogień, inne ciepło… Postaramy się wszystkim zagubionym trochę pomóc, chociaż z góry uprzedzam, że podpowiedzi konkretnych producentów i produktów tu nie znajdziecie.
 
Zdjęcia od góry: Uniflam/Galeria Kominków, Spartherm, Kaflarnia Kafel-Kar, La Nordica/Kominteka
 
Ile pieniędzy mają Polacy na kominek?
 
Z pewnością statystyczny Polak ma dzisiaj więcej pieniędzy niż kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu, bo zaczynając od końca XX wieku dochody Polaków zwiększają się i nie ma znaczenia, kto akurat rządzi. Jeśli nawet daleko nam jeszcze do europejskiej czołówki i dochód narodowy Polski lokuje się gdzieś w dolnej strefie średniej unijnej, to i tak nie jest źle, bo warto przypomnieć czasy, gdy ekwiwalentem dnia pracy był jeden dolar USA lub ½ litra wódki z Peweksu, a na dżinsy (również w Peweksie) trzeba było wydać miesięczną pensję! Warto jednak zwrócić uwagę, że chyba obok samochodu, kominek był wówczas najbardziej pożądanym i budzącym emocje produktem, a wydawało się na niego więcej niż nakazywał rozsądek. Obecne czasy są inne, alternatywnych produktów jest więcej, a zakupy robi się rozważniej. Mój tekst też tym razem pisany będzie „pod księgowego”. Aktualnie przeciętna płaca Polaka to 6.750 złotych lub 5.280 złotych, w zależności od tego, czy pracuje w instytucji państwowej (płacą lepiej), czy prywatnie. Pierwsza skala podatkowa PIT kończy się na 85.528 złotych. Pisząc o dochodach Polaków, warto wspomnieć, że zwolnione z podatku od darowizn i spadków w kręgu najbliższej rodziny jest 9.637 złotych, a 500+ na jedno dziecko daje rodzinie rocznie 6.000 złotych. To są orientacyjne dochody Polaków i statystycznie nie jest źle. Wiadomo jednak, że statystyka nie do końca mówi prawdę o konkretnych sytuacjach, podobnie jak zwykle nikt nie przeznacza całości dochodów na kominek! Musimy jednak jakieś sensowne wartości przyjąć do naszych rozważań-porad. Musimy również założyć, że interesują nas kominkowe wyprzedaże i tylko kominki spełniające wymogi dyrektywy EKOPROJEKT, która od 1 stycznia 2022 roku będzie obowiązywała w całej Europie, a już od jakiegoś czasu jest wymagana w niektórych rejonach naszego kraju.
 
Zdjęcie: Bellfires 
 
DLA KOGO KOMINEK W ROKU 2021?
 
Czy warto w kominek inwestować? W czasach, gdy lepsze smartfony potrafią kosztować 6-10 tysięcy złotych, a poniżej stu tysięcy złotych trudno znaleźć rodzinny samochód, przeznaczenie pozornie dużej sumy na efektowny i efektywny kominek nie do końca jest szaleństwem. 
Czy warto dużo inwestować w domowe ognisko? Bardzo dobrze, że są ludzie, dla których ktoś buduje wspaniałe samochody, samoloty i jachty. Bardzo dobrze, że w tej grupie ktoś kocha ogień i kominki. Może mieć wszystko, a mimo to czuje potrzebę udomowionego ognia...  To doskonały przykład dla niektórych polskich urzędników, którzy dosłownie zza biurka chcą ogień wygasić i to nie tylko tym najbogatszym, ale również przeciętnym Kowalskim, bo kominek to podobno „truciciel”, „zbytek” i „kaprys klasy średniej”. Ogień łączy ludzi i łagodzi obyczaje, więc każdemu, również tym, którzy tworzą zakazujące uchwały, życzę kominka na miarę możliwości, a może nawet droższego…
 
Artykuł w całości przeczytasz przechodząc do wydania elektronicznego. Kliknij TUTAJ!
 

 

 

Witold Hawajski

 

redaktor naczelny magazynu "Świat Kominków"

                                    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Thermorossi

Focus/Koperfam

Podziel się

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Świat Kominków

Copyright © 2008-2018 kominki.org – kominki, wkłady kominkowe, piece, piecyki
CMS Edito Powered by: Ideo Realizacja: