Kominki.org   >   Aktualności inne  >   Świat Kominków - nowy numer  >   Kominek z pomysłem

Świat Kominków - nowy numer

Kominek z pomysłemnowość

01-10-2021
drukuj
Hipnotyzujący, przykuwający wzrok, relaksujący. To oczywiście ogień. Spektakl tańczących płomieni od wieków towarzyszy człowiekowi. Zmienia się forma i oprawa ognia, jednak nadal w nas drzemie potrzeba obcowania z tym gorącym żywiołem i nadal chcemy być widzami płomiennego widowiska. Tak zwyczajnie, dla relaksu i przyjemności oraz dodatkowych kilku stopni ciepła. Ta chęć stale w nas drzemie, jednak nie mogę oprzeć się wrażeniu, że w pogoni za nowoczesną kuchnią z kamiennym blatem czy łazienką zgodną z trendami, zapomnieliśmy trochę o strefie relaksu, o przestrzeni dziennej, w której kominek odgrywa ważną rolę. Ale nie byle jaki kominek... Włóżmy trochę wysiłku i pomyślmy o godnej oprawie dla ognia, przykuwającej wzrok, będącej ozdobą wnętrza i scenerią dla ognistych pokazów w domowym zaciszu. 
 
Zdjęcie: Brunner
 
Od czego zacząć?
 
Nijaki albo – co gorsza – nieproporcjonalny czy nieestetyczny kominek, mówiąc krótko, nie zachwyca. Co zrobić, aby uniknąć takiego błędu i postawić na godną oprawę kominkowego ognia? Przede wszystkim znaleźć czas i poszukać inspiracji – najlepiej ze Światem Kominków. Postawić na sprawdzoną, profesjonalną firmę kominkową, z doradztwa której warto skorzystać. Pamiętajmy też, że wybierając palenisko, kluczem powinno być spełnianie kryteriów unijnej dyrektywy Ekoprojekt. Wracając jednak do spraw projektowych i estetycznych, każdy inwestor powinien się zastanowić nie tylko nad budżetem, ale przede wszystkim nad formą i materiałami wykończeniowymi. Nigdy nie mieliśmy chyba tylu możliwości co obecnie, zatem korzystajmy z nich. Wybierajmy materiały nam bliskie, niekoniecznie te najbardziej popularne w danej chwili. Jak zawsze, wiele rozwiązań jest drogich, ale chcę Wam pokazać realizacje nie tylko te kosztowne, ale też takie, które wcale nie wiążą się z tak dużymi nakładami finansowymi. Bo aby stworzyć kominek, który zachwyca – nawet po latach – potrzeba przede wszystkim pomysłu, a także projektu, który bawi się formą, łączy stare z nowym czy wykorzystuje znane materiały w nieco inny, intrygujący sposób. To tylko kilka możliwości. Zachęcam do poszukania własnej drogi, a przedstawione przeze mnie realizacje niech pokażą Wam, że kominek wcale nie musi być zwyczajny. 
 
 
W artystycznym kręgu
 
Nadanie artystycznego sznytu kominkowemu projektowi wymaga wyczucia i często bardziej rozbudowanych przygotowań. Przykładem może być zaprojektowana i stworzona na indywidualne zamówienie betonowa płaskorzeźba, zdobiąca kominkową ścianę, czy drewniana przestrzenna dekoracja na monumentalnej kominkowej ścianie. Artystycznych możliwości dekoracji kominka jest jednak znacznie więcej. Ścienne obrazy, zdobiące kominkową obudowę, to propozycja dla każdego, a szczególnie dla osób z artystycznym zacięciem i umiejętnościami. Czyż nie jest to oryginalna i przyciągająca wzrok dekoracja?
 
 

Zdjęcia od góry: MCZ/Wentor, Realizacja Gunther Seyrlehner, Ecosmart Fire, Projekt ARTMOKO (rzeźba Jadwiga Lewandowska-Koncewicz, Mirosław Koncewicz)

 
Liczy się pomysł
 
Nie każdego stać na kosztowne, projektowane i przygotowywane na indywidualne zlecenie materiały wykończeniowe na kominek, jak kafle czy – wspomniane wcześniej – betonowe płaskorzeźby. To jednak nie znaczy, że oryginalny, przyciągający wzrok kominek to przyjemność tylko dla tych, którzy dysponują dużymi funduszami. Zdecydowanie nie. Nawet dysponując ograniczonym funduszem można w atrakcyjny sposób zaaranżować kominek, aby nie był typowym „zwyklakiem”. Prostym i tanim sposobem będzie tapeta w ciekawy wzór czy zabawa formą, tak aby wyeksponować walory paleniska. Takim przykładem może być też ciekawa, jeśli chodzi o formę, ramka wokół narożnego paleniska, która wyeksponuje jego kształt. Całość może dopełnić utrzymana w tej samej konwencji wnęka na drewno. Nawet obłożenie płaskiego paleniska w ścianie gliną, zamiast zwykłego pomalowania farbą, może dać piorunujący efekt. 
 
 
Artykuł w całości przeczytasz przechodząc do magazynu w wersji elektronicznej. Kliknij TUTAJ! 
 
 

  

 

Aldona Mazurkiewicz

z-ca redaktora naczelnego magazynu "Świat Kominków"

prowadząca portal kominki.org

                                    

 

 

 

 

 

 

 

 
 

Kaufmann Keramik

Planika

Podziel się

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Świat Kominków

Copyright © 2008-2018 kominki.org – kominki, wkłady kominkowe, piece, piecyki
CMS Edito Powered by: Ideo Realizacja: