Kominki.org   >   Aktualności inne  >   Świat Kominków - nowy numer  >   Grille, ogniska…

Świat Kominków - nowy numer

Grille, ogniska…nowość

09-06-2021
drukuj

Piękna, słoneczna pogoda zachęca do spędzania czasu i różnych aktywności na świeżym powietrzu. Tym bardziej, że chyba wszyscy jesteśmy już zmęczeni sytuacją wywołaną pandemią koronawirusa i obostrzeniami. Potrzebujemy odpoczynku zarówno fizycznego, jak i psychicznego, a jak wiadomo, ruch i spędzanie czasu na świeżym powietrzu, tym bardziej w towarzystwie przyjaznego ognia, pomaga się zrelaksować i ukoić zmysły. Ogień w ogrodzie to dla wielu osób must have, jednak dostępność wielu możliwości może przyprawiać o zawrót głowy, dlatego niezdecydowanym postanowiłam odrobinę pomóc w wyborze i pokazać różne możliwe sposoby na ogień w ogrodzie.

 

Zostań na tarasie i w ogrodzie. Dowiedz się więcej>>

 

Kulinarny ogród

 

Najbardziej znanym i chyba ulubionym sposobem Polaków nie tylko na ogień w ogrodzie, zaspokojenie kubków smakowych i spędzanie czasu na świeżym powietrzu jest grill. Uwielbiamy przygotowywać przeróżne dania w towarzystwie najbliższych i znajomych oraz delektować się ulubionymi potrawami. W przypadku grilli możliwości jest wiele. Pierwszą kwestią, nad którą wypadało by się zastanowić, jest sprawa, czy chcemy nasz grill zbudować, czy kupić? Tutaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi i każdy indywidualnie musi się zastanowić, jakie są jego potrzeby oraz preferencje i wtedy dokonać wyboru.

 

Zdjęcia od góry: Defro Garden, Iwona Grills, Infire, Realizacja Grillo-wędzarnie Tomasz Kiszka  

 

Jedną z możliwości jest grill murowany, który – jak każde rozwiązanie – ma niewątpliwie swoje zalety, ale też wady. Do zalet z pewnością można zaliczyć, że jest trwały, daje spore możliwości kulinarne i nakarmi wiele osób na raz. Zbudowany zgodnie ze sztuką zduńską, z odpowiednich materiałów, dopasowany do aranżacji ogrodu i odpowiednio zlokalizowany może pełnić funkcję dekoracyjną oraz stanowić idealne miejsce do spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Należy jednak pamiętać, że nie jest to rozwiązanie idealne dla każdego. Grille murowane to w większości przypadków ciężkie, rozbudowane i pokaźnych rozmiarów konstrukcje składające się z kilku urządzeń, których wykonanie jest pracochłonne i dość kosztowne. W przypadku użytkowania także ich specyfika różni się od prostych grilli mobilnych. Potrzeba tu specjalnych umiejętności, gdyż rozpalanie drewnem wymaga więcej czasu, a palenisko rozgrzewa się dłużej. Decydując się na grilla murowanego, trzeba sobie odpowiedzieć także na kilka pytań, aby finalnie takie rozwiązanie w pełni służyło naszym potrzebom i oczekiwaniom. Przede wszystkim grille murowane to rozwiązania dla osób, które mają dużo miejsca w ogrodzie, lubią i często grillują oraz nie boją się czasochłonnej oraz kosztownej budowy. Należy także pamiętać o wybraniu odpowiedniego miejsca na grilla, gdyż jego już tak łatwo nie przestawimy.

 

 

Grill na wiosnę. Dowiedz się więcej>>

 

Grille murowane to bardzo często rozbudowane paleniska, a ich zaletą jest to, że oprócz urządzenia do grillowania możemy je rozbudować o wędzarnię, dodatkowe palenisko, piec chlebowy czy funkcjonalne blaty kuchenne, półki, schowki i zlewy. Przy rozbudowanych konstrukcjach warto pomyśleć także o odpowiednim zadaszeniu, np. w postaci drewnianej altany. Jak pisałam powyżej, grille murowane nie są rozwiązaniami dla każdego. Dla tych, którzy nie są gotowi na budowę indywidualnego projektu, a pragną mieć swoje ogrodowe mini centrum grillowe, polecam np. rozwiązania łączące gotowy, zakupiony grill z altaną bądź innego rodzaju zabudową. Tak naprawdę dla chcącego nic trudnego i wystarczy odpowiedni pomysł, aby znaleźć swoje kreatywne rozwiązanie grillowe.

 

Artykuł w całości przeczytasz przechodząc do magazynu w wersji elektronicznej. Kliknij TUTAJ! 

 

 

 

Magdalena Balicka

 

sekretarz redakcji magazynu "Świat Kominków"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ognisko ogrodowe, ogień w ogrodzie

Ognisko ogrodowe na drewno Rais/Bertelsen

grill gazowy Landmann

Grill gazowy Landmann

Podziel się

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Świat Kominków

Copyright © 2008-2018 kominki.org – kominki, wkłady kominkowe, piece, piecyki
CMS Edito Powered by: Ideo Realizacja: