Kominki.org   >   Aktualności inne  >   Ogień Niepodległej  >   Ogień Niepodległej - Zamek Królewski w Warszawie

Ogień Niepodległej

Ogień Niepodległej - Zamek Królewski w Warszawie

09-11-2018
drukuj
 

Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości magazyn "Świat Kominków" przygotował wyjątkowy projekt "Ogień Niepodległej". W numerze 2-3/2018 magazynu przedstawione zostało pozostawione przez naszych przodków dziedzictwo, w którym istotny jest ogień i związana z nim kultura. W przygotowanych przez redakcję czternastu artykułach zaprezentowanych zostało 16 muzealnych obiektów, których wnętrza były świadkami naszej historii i w których dużą rolę odgrywają piece i kominki.  

 

Zamek Królewski w Warszawie to symbol polskiej państwowości. Wielokrotnie dewastowany i grabiony, powstał z gruzów dzięki odwadze, męstwu i pracowitości wielu ludzi, którzy doskonale rozumieli, że ta budowla jest sercem narodu.  

 

Zamek, w znanym nam dzisiaj kształcie, powstał w dużej mierze za czasów panowania króla Stanisława Augusta, który wstąpił na tron w 1764 roku. To właśnie wtedy, na życzenie monarchy i zbiorowym wysiłkiem artystów, m.in. Dominika Merliniego, Jana Christiana Kamsetzera oraz Marcella Bacciarellego, powstał zrekonstruowany dzisiaj, wspaniały zespół klasycystycznych wnętrz. Składały się nań dwa główne apartamenty: Królewski (Sala Canaletta i Audiencjonalna, Sypialnia) i Wielki (Sala Wielka, Rycerska, Tronowa, Gabinet Marmurowy). Mieszczące się tam zrekonstruowane marmurowe, rzeźbione kominki w stylu klasycyzmu i rokoko nieco nikną przytłoczone przepychem dekoracji.

 

Zwiedzając Zamek, obok pięknie wkomponowanych i licznie obecnych kominków, warto zwrócić uwagę na zrekonstruowane piece z XVI wieku, które znajdują się w Dawnej Izbie Poselskiej.

 

 

Zamek Królewski w Warszawie, świadek ważnych dla naszego narodu wydarzeń, m.in. powstania Szkoły Rycerskiej i Teatru Narodowego, uchwalenia Konstytucji 3 Maja czy podpisania Konstytucji Kwietniowej, przetrwał w myślach i sercach Polaków, i teraz jest pomnikiem naszej historii i kultury. 

 

Tekst: Joanna Dziewięcka-Oroń 

Zdjęcia: Marta Zionkowska 

 

Pełna wersja artykułu w numerze 2-3/2018 "Świata Kominków", przeglądaj tutaj

 

 

Do odwiedzenia Zamku Królewskiego w Warszawie zapraszają

Marek Bal z małżonką Alicją, właściciele firmy Kratki

 

 

Zamek Królewski w Warszawie

Plac Zamkowy 4

00-277 Warszawa

tel. 223555170

www.zamek-krolewski.pl

 

 

 

Projekt zrealizowany przez magazyn  polecają: Ogólnopolskie Stowarzyszenie "Kominki Polskie", Cech Zdunów Polskich, Małopolski Cech Zdunów i Zawodów Pokrewnych

 

 

                         

 

Podziel się

Świat Kominków

 

Magazyn o kominkach i piecach

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Copyright © 2008-2018 kominki.org – kominki, wkłady kominkowe, piece, piecyki
CMS Edito Powered by: Ideo Realizacja: