Kominki.org   >   Aktualności inne  >   Ogień Niepodległej  >   Ogień Niepodległej - Pałac w Rogalinie

Ogień Niepodległej

Ogień Niepodległej - Pałac w Rogalinie

31-10-2018
drukuj

 

 

Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości magazyn "Świat Kominków" przygotował wyjątkowy projekt "Ogień Niepodległej". W numerze 2-3/2018 magazynu przedstawione zostało pozostawione przez naszych przodków dziedzictwo, w którym istotny jest ogień i związana z nim kultura. W przygotowanych przez redakcję czternastu artykułach zaprezentowanych zostało 16 muzealnych obiektów, których wnętrza były świadkami naszej historii i w których dużą rolę odgrywają piece i kominki.  

 

Wśród ważnych, użytkowo-dekoracyjnych elementów wnętrz, które przywrócono w czasie ostatniej rewaloryzacji pałacu Raczyńskich w Rogalinie były piece i kominki. Znajdziemy tu zatem urządzenia, które ogrzewały pałac od czasu jego wzniesienia w latach siedemdziesiątych XVIII wieku aż do okresu międzywojennego, kiedy wprowadzono pierwsze grzejniki c.o. 

 

Do szczególnie interesujących należy piec z wytwórni Radziwiłła w Nieborowie, który po konserwacji został ustawiony w sypialni Róży. Jego nietypową bryłę zdobią kobaltowe scenki z bajek La Fontaine’a. Niewykluczone, że z tej wytwórni pochodzi też unikatowy w swej dekoracji, biało-niebieski piec z „zygzakami”, który po konserwacji trafił do jednego z pokoi w skrzydle południowym.

 

Wśród kilkunastu pieców znajdujących się w rogalińskim pałacu warto zwrócić uwagę na projekty krakowskiego architekta Zygmunta Hendla.Niewątpliwym majstersztykiem był wśród nich wielki, neorokokowy piec wykonany pod jego nadzorem w jednej z wytwórni drezdeńskich w 1894 roku. Zrekonstruowany ostatnio z użyciem wielu zachowanych kafli dopełnia dekorację wspaniałej, zaprojektowanej przez niego biblioteki. Do innych pieców autorstwa Hendla należą odtworzone w ostatnich latach piece do salonu i sypialni Rogera na piętrze, piece do palarni i pokoju majordomusa  na parterze, a być może także dwa piece do jadalni. Te ostatnie są jednak wyraźnie inspirowane wyrobami miśnieńskimi, podczas gdy pozostałe odwołują się do wyrobów z krakowskiej wytwórni Maurycego Barucha i własnych pomysłów Hendla. 

 

Tekst: Ewa Leszczyńska

Zdjęcia: autorka, Zuzanna i Mateusz Garsztka (Chromatic Studio), Danuta Horoszko

 

Pełna wersja artykułu w numerze 2-3/2018 "Świata Kominków", przeglądaj tutaj

 

Do odwiedzenia Pałacu w Rogalinie zapraszają

Sylwia i Rafał Karni, właściciele Kaflarni "Kafel-Kar"

 

Muzeum Pałac w Rogalinie

Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu

62-022 Rogalin

ul. Arciszewskiego 2

tel. 618 138 800

www.rogalin.mnp.art.pl

 

 

 

Projekt zrealizowany przez magazyn  polecają: Ogólnopolskie Stowarzyszenie "Kominki Polskie", Cech Zdunów Polskich, Małopolski Cech Zdunów i Zawodów Pokrewnych

 

 

 

                         

 

Podziel się

Świat Kominków

 

Magazyn o kominkach i piecach

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Copyright © 2008-2018 kominki.org – kominki, wkłady kominkowe, piece, piecyki
CMS Edito Powered by: Ideo Realizacja: