Kominki.org   >   Aktualności inne  >   Ogień Niepodległej  >   Ogień Niepodległej - Kozłówka

Ogień Niepodległej

Ogień Niepodległej - Kozłówka

26-10-2018
drukuj

 

Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości magazyn "Świat Kominków" przygotował wyjątkowy projekt "Ogień Niepodległej". W numerze 2-3/2018 magazynu przedstawione zostało pozostawione przez naszych przodków dziedzictwo, w którym istotny jest ogień i związana z nim kultura. W przygotowanych przez redakcję czternastu artykułach zaprezentowanych zostało 16 muzealnych obiektów, których wnętrza były świadkami naszej historii i w których dużą rolę odgrywają piece i kominki.  

 

Z każdym krokiem w głąb przepięknych wnętrz pałacu w Kozłówce, coraz trudniej oprzeć się złudzeniu, że Zamoyscy wciąż tu są. Zza złoceń, rzeźbień, malarstwa, przepychu i szaleństwa dekoracji kozłowieckiego Muzeum, wyłania się pełen życia i koloru obraz codzienności rodu Zamoyskich – dawnych mieszańców tej rezydencji. Bogactwo zarówno typowo ozdobnych, jak i użytecznych detali, wśród których każdy znaleźć może coś interesującego, i na swój sposób odkryć dawny świat bogatego ziemiaństwa, to największa siła kozłowieckiego pałacu.

 

Próbując odtworzyć klimat historii pałacu, z pewnością nie można pominąć kominków i pieców. Zainstalowano je podczas prowadzonej przez hrabiego Konstantego przebudowy. Są wśród nich prawdziwe perełki. Uwagi warte są zwłaszcza te, których wytworną formę wzorowano na klasykach z Wersalu. Taki egzemplarz ulokowano m.in.: w gabinecie hrabiego Adama Zamoyskiego.  Szczególnej uwagi wart jest też marmurowy portal kominka w jadalni, którego oryginał z 1747 roku zdobi jedną z wersalskich sypialni, oraz dwa neorokokowe, biało-niebieskie piece, jeden w Salonie Czerwonym, drugi skryty w łazience, z kafli z drezdeńskiej fabryki Villeroy & Boch. Podczas prowadzonych w pałacu prac zduńskich najczęściej korzystano z kafli wyprodukowanych w Saskiej Fabryce Pieców w Miśni,  rzadziej z kaflarni w Czeskich Budziejowicach. 

 

 

Tekst: Agnieszka Krysa

Zdjęcia:Marta Zionkowska

 

Pełna wersja artykułu w numerze 2-3/2018 "Świata Kominków", przeglądaj tutaj

 

Do odwiedzenia Gdańska zaprasza

Robert Pulik z małżonką, właściciele firmy Robiren z Lublina

 

 

Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

21-132 Kamionka, Kozłówka 3

tel. 81 852 83 00

www.muzeumzamoyskich.pl

 

 

 

Projekt zrealizowany przez magazyn  polecają: Ogólnopolskie Stowarzyszenie "Kominki Polskie", Cech Zdunów Polskich, Małopolski Cech Zdunów i Zawodów Pokrewnych

 

 

 

 

                         

Podziel się

Świat Kominków

 

Magazyn o kominkach i piecach

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Copyright © 2008-2018 kominki.org – kominki, wkłady kominkowe, piece, piecyki
CMS Edito Powered by: Ideo Realizacja: