Kominki.org   >   Aktualności inne  >   Ogień Niepodległej  >   Ogień Niepodległej - Zamek Książąt Sułkowskich

Ogień Niepodległej

Ogień Niepodległej - Zamek Książąt Sułkowskich

11-10-2018
drukuj

 

Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości magazyn "Świat Kominków" przygotował wyjątkowy projekt "Ogień Niepodległej". W numerze 2-3/2018 magazynu przedstawione zostało pozostawione przez naszych przodków dziedzictwo, w którym istotny jest ogień i związana z nim kultura. W przygotowanych przez redakcję czternastu artykułach zaprezentowanych zostało 16 muzealnych obiektów, których wnętrza były świadkami naszej historii i w których dużą rolę odgrywają piece i kominki.  

 

W centrum miasta, na niewielkim wzniesieniu, usytuowany jest okazały gmach – zamek książąt Sułkowskich. Jest to siedziba Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej – czteroskrzydłowy budynek z dwiema wieżami i przylegającą od wschodu kaplicą, którego początki sięgają przełomu XIII i XIV wieku. Obecny kształt otrzymał podczas ostatniej, kompleksowej przebudowy, przeprowadzonej przez Johanna Pötzelmeyera w połowie XIX wieku na zlecenie administratora dóbr książęcych – Ludwika Sułkowskiego. 

Do architektonicznej spuścizny zamku należą, pozostawione w przestrzeni wystawienniczej bielskiego muzeum, piece kaflowe o cechach rokokowych, neorokokowych, klasycystycznych i secesyjnych. W zbiorach można znaleźć także ciekawe kafle, jak: kafel naczyniowo-garnkowy z XIV wieku czy piętnastowieczne kafle figuralne o motywach rycerskich i biblijnych. 

Najstarszym z pieców jest piec rokokowy z seledynowych kafli pokrytych plastycznym ornamentem rocaillowym. To dwukondygnacyjna konstrukcja umieszczona na pięciu mosiężnych nóżkach, z rozbudowanym zwieńczeniem, z poszczególnymi kondygnacjami rozdzielonymi wydatnym gzymsem, z wolutowymi spływami na narożach. Ten osiemnastowieczny piec (użytkowany jeszcze w drugiej połowie XX wieku, podobnie jak i inne piece w zamku) jest ozdobą największej i najbardziej reprezentacyjnej sali, pełniącej niegdyś funkcję sali balowej. 

 

Tekst: Teresa Dudek-Bujarek

Zdjęcia:Marta Zionkowska

 

Pełna wersja artykułu w numerze 2-3/2018 "Świata Kominków", przeglądaj tutaj

 

Do odwiedzenia Zamku Książąt Sułkowskich zapraszają

Szymon Waligóra z małżonką, właściciele firmy Systemy Kominkowe Waligóra

 

 

Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej - Zamek Książąt Sułkowskich

43-300 Bielsko-Biała

ul. Wzgórze 16

tel. 33 811 10 35

https://muzeum.bielsko.pl

 

Projekt zrealizowany przez magazyn  polecają: Ogólnopolskie Stowarzyszenie "Kominki Polskie", Cech Zdunów Polskich, Małopolski Cech Zdunów i Zawodów Pokrewnych

 

 

 

 

 

                         

Podziel się

Świat Kominków

 

Magazyn o kominkach i piecach

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Copyright © 2008-2018 kominki.org – kominki, wkłady kominkowe, piece, piecyki
CMS Edito Powered by: Ideo Realizacja: