Kominki.org   >   Aktualności inne  >   Ogień Niepodległej  >   Ogień Niepodległej - Zamek w Łańcucie

Ogień Niepodległej

Ogień Niepodległej - Zamek w Łańcucie

03-10-2018
drukuj

 

Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości magazyn "Świat Kominków" przygotował wyjątkowy projekt "Ogień Niepodległej". W numerze 2-3/2018 magazynu przedstawione zostało pozostawione przez naszych przodków dziedzictwo, w którym istotny jest ogień i związana z nim kultura. W przygotowanych przez redakcję czternastu artykułach zaprezentowanych zostało 16 muzealnych obiektów, których wnętrza były świadkami naszej historii i w których dużą rolę odgrywają piece i kominki.  

 

Zamek w Łańcucie to pięknie utrzymana dawna rezydencja Lubomirskich i Potockich. Przedsmak przepysznych zamkowych wnętrz daje słynna powozownia w Łańcucie, gdzie prezentowanych jest ponad sto luksusowych bryczek i karoc. Tutejsza powozownia to światowy ewenement. Tuż przed dawną rezydencją jak Cadillaki i Porsche w garażach współczesnych bogaczy, stoją autentyczne, zabytkowe pojazdy gospodarzy. Każdy wyprodukowany przez renomowane firmy w Wiedniu, Paryżu i Londynie, troskliwie zakonserwowany, stoi w miejscu wyznaczonym mu jeszcze przez wysoko urodzonych właścicieli. 

Nad wystrojem i ostatecznym kształtem łańcuckich wnętrz pracowano przez wieki, wciąż modernizując, dobudowując i zmieniając wystrój zamku. Niewątpliwie wysiłek uwieńczono sukcesem, a jego część przypisać należy tutejszym kominkom i piecom. Wraz z aurą luksusowych dorożek budują magię pałacu. Ich estetyka i kondycja wpisane są w styl życia gospodarzy i losy budynku. Różnorodność kształtów i form oraz ich wyrafinowanie prawdopodobnie inspirowane było licznymi podróżami oraz rosnącymi ambicjami właścicieli. Urządzenia były unowocześniane, wymieniane i dostosowywane do aktualnych trendów w wystroju wnętrz choćby wtedy, gdy podczas przebudowy w latach 1889-1912 zainstalowano centralne ogrzewanie. Prawdopodobnie ceniono jednak żywy ogień, bo korzystano z jego ciepła jeszcze przez długie lata po tej modernizacji. 

Zwiedzając pałac, nietrudno zauważyć, że wśród „ogniowych” instalacji dominują klasycystyczne kominki. Niektóre z nich to dzieła uznanych klasyków tego nurtu, stąd na dłuższą chwilę warto zatrzymać się m.in. w salonie Bouchera, gdzie znajduje się kominek, którego projekt opracował Szymon Bogumił Zug, i w apartamencie tureckim, gdzie swój talent w finezji kominkowego portalu zaprezentował Christian Piotr Aigner. Dwa inne, wyjątkowo interesujące egzemplarze, to portal wykonany z jaworu i dębu oraz – harmonijnie wpisany w charakter wnętrza Galerii Rzeźb – kominek sztukatorski z imitacją nieobrobionych ciosów kamiennych.

 

Tekst: Agnieszka Krysa

Zdjęcia:Marek Kosior, Maria Szewczuk

 

Pełna wersja artykułu w numerze 2-3/2018 "Świata Kominków", przeglądaj tutaj

 

Do odwiedzenia Zamku w Łańcucie zaprasza

Marek Kawiński, właściciel firmy Kaw-Met

 

 

Muzeum - Zamek w Łańcucie

37-100 Łańcut,

ul. Zamkowa 1

tel. 17 225 20 08

www. zamek-lancut.pl

 

Projekt zrealizowany przez magazyn  polecają: Ogólnopolskie Stowarzyszenie "Kominki Polskie", Cech Zdunów Polskich, Małopolski Cech Zdunów i Zawodów Pokrewnych

 

 

 

 

 

                         

Podziel się

Świat Kominków

 

Magazyn o kominkach i piecach

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Copyright © 2008-2018 kominki.org – kominki, wkłady kominkowe, piece, piecyki
CMS Edito Powered by: Ideo Realizacja: