Kominki.org   >   Aktualności inne  >   Ogień Niepodległej  >   Ogień Niepodległej - Muzeum Zamkowe w Pszczynie

Ogień Niepodległej

Ogień Niepodległej - Muzeum Zamkowe w Pszczynie

26-09-2018
drukuj

 

Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości magazyn "Świat Kominków" przygotował wyjątkowy projekt "Ogień Niepodległej". W numerze 2-3/2018 magazynu przedstawione zostało pozostawione przez naszych przodków dziedzictwo, w którym istotny jest ogień i związana z nim kultura. W przygotowanych przez redakcję czternastu artykułach zaprezentowanych zostało 16 muzealnych obiektów, których wnętrza były świadkami naszej historii i w których dużą rolę odgrywają piece i kominki.  

 

Przepych, blask – to pierwsze dominujące wrażenie tuż po przekroczeniu progu rezydencji w Pszczynie. W utworzonym tu muzeum zachowało się 80% oryginalnego wyposażenia wnętrz z przełomu XIX i XX wieku, ukazując prawdziwą magnacką rezydencję.

Kominki, piece kominkowe i piece pojawiały się wraz z kolejnymi przebudowami, którym poddawana była rezydencja. Każda z nich była opracowana i udokumentowana z charakterystycznym dla Pszczyny porządkiem. Najstarsze dane na temat kilku zamkowych kominków pochodzą z końca XVII wieku i są to głównie zapiski dotyczące prac kominiarskich. Wiadomo, że już wtedy były w rezydencji i piece. Wszystkie podobne do siebie – prostokątne, o tych samych wymiarach, lokowane w narożnikach od strony krużganków, tak jak kominki. Ciekawostką jest, że do palenisk opał dokładano właśnie od strony krużganków przez znajdujące się tu niewielkie komórki, nie brudząc i nie rozprzestrzeniając po komnatach zapachu dymu.

 

 

Wśród różnorodnie oprawionych pszczyńskich palenisk warto zwrócić uwagę również na piękny biało-niebieski pieco-kominek znajdujący się na drugim piętrze zamku. Przyglądając się bacznie, wśród motywów na jego kaflach odnajdziemy sceny z bajek La Fontaine’a.

 

Tekst: Agnieszka Krysa

Zdjęcia:Marta Zionkowska, Muzeum Zamkowe w Pszczynie Piotr Kłosek Photography

 

Pełna wersja artykułu w numerze 2-3/2018 "Świata Kominków", przeglądaj tutaj

 

Do odwiedzenia Zamku w Pszczynie zapraszają

Agnieszka i Dariusz Nasińscy, właściciele firmy Hajduk

 

 

Muzeum Zamkowe w Pszczynie

43-200 Pszczyna

ul. Brama Wybrańców 1

tel. 32 210 30 37

www.zamek-pszczyna.pl

 

Projekt zrealizowany przez magazyn  polecają: Ogólnopolskie Stowarzyszenie "Kominki Polskie", Cech Zdunów Polskich, Małopolski Cech Zdunów i Zawodów Pokrewnych

 

 

 

 

                         

Podziel się

Świat Kominków

 

Magazyn o kominkach i piecach

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Copyright © 2008-2018 kominki.org – kominki, wkłady kominkowe, piece, piecyki
CMS Edito Powered by: Ideo Realizacja: