Kominki.org   >   Aktualności inne  >   Ogień Niepodległej  >   Ogień Niepodległej - Zamek Książ

Ogień Niepodległej

Ogień Niepodległej - Zamek Książ

19-09-2018
drukuj

 

Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości magazyn "Świat Kominków" przygotował wyjątkowy projekt "Ogień Niepodległej". W numerze 2-3/2018 magazynu przedstawione zostało pozostawione przez naszych przodków dziedzictwo, w którym istotny jest ogień i związana z nim kultura. W przygotowanych przez redakcję czternastu artykułach zaprezentowanych zostało 16 muzealnych obiektów, których wnętrza były świadkami naszej historii i w których dużą rolę odgrywają piece i kominki.  

 

Początki monumentalnej budowli Zamku Książ sięgają XIII wieku, co mimo stuleci wciąż wyczuwa się w atmosferze zamku. Przez 300 lat od czasu powstania jego surowy gmach znajdował się we władaniu Polaków, Czechów i Niemców. W roku 1509 zamek nabyli Hochbergowie, w rękach których zmieniał się i rozkwitał wraz z rosnącą pozycją i majątkiem swych właścicieli. Najbardziej znaną panią Książa była Mary Teresa Oliwia Cornwallis-West z rodu Delawarr, zwana Daisy.To dzięki niej zamek naznaczony został królewskim splendorem.

Miarą ówczesnego przepychu były chociażby kominki, których w rezydencji naliczono imponującą liczbę – trzystu (!). Niestety, z tej rekordowej, również jak na owe czasy, ilości do dziś zachowało się ich jedynie czterdzieści. 

Niewątpliwie wizytówką zamku są dziś dwa bliźniacze portale w najpiękniejszej z sal, zwanej Salą Maksymiliana. Przepastne, z marmuru o nietypowej barwie, posiadają charakterystyczny rys – łukowate wygięcie portalu. Tak ukształtowane kominki zdobią również salę czerwoną i salon zielony oraz niektóre z pomieszczeń nieudostępnionego turystom trzeciego piętra zamku. 

 

Tekst: Agnieszka Krysa

Zdjęcia: Marta Zionkowska, Zamek Książ

 

Pełna wersja artykułu w numerze 2-3/2018 "Świata Kominków", przeglądaj tutaj

 

Do odwiedzenia Zamku Książ zaprasza

Piotr Wentlant, właściciel firmy Wentor

 

 

Zamek Książ

58-306 Wałbrzych

ul. Piastów Śląskich 1

tel. 74 664 38 34

www.ksiaz.walbrzych.pl

Projekt zrealizowany przez magazyn  polecają: Ogólnopolskie Stowarzyszenie "Kominki Polskie", Cech Zdunów Polskich, Małopolski Cech Zdunów i Zawodów Pokrewnych

 

 

 

 

                         

Podziel się

Świat Kominków

 

Magazyn o kominkach i piecach

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Copyright © 2008-2018 kominki.org – kominki, wkłady kominkowe, piece, piecyki
CMS Edito Powered by: Ideo Realizacja: