Kominki.org   >   Aktualności inne  >   Ogień Niepodległej  >   Ogień Niepodległej - Wrocław

Ogień Niepodległej

Ogień Niepodległej - Wrocław

12-09-2018
drukuj

Muzeum Miejskie Wrocławia

Muzeum Miejskie Wrocławia - Ratusz

Muzeum Architektury we Wrocławiu

 

Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości magazyn "Świat Kominków" przygotował wyjątkowy projekt "Ogień Niepodległej". W numerze 2-3/2018 magazynu przedstawione zostało pozostawione przez naszych przodków dziedzictwo, w którym istotny jest ogień i związana z nim kultura. W przygotowanych przez redakcję czternastu artykułach zaprezentowanych zostało 16 muzealnych obiektów, których wnętrza były świadkami naszej historii i w których dużą rolę odgrywają piece i kominki.  

 

Piece pojawiły się na Śląsku w XIII wieku, a więc niemal sto lat wcześniej niż na pozostałych ziemiach polskich. W tym czasie korzystano głównie z systemu ogrzewania ciepłym powietrzem, a także – od średniowiecza – w użyciu były kominki, które zwłaszcza w renesansowych dworach i barokowych pałacach były ważnym elementem wystroju wnętrz. Jednak to piece, ze względu na walory użytkowe i dekoracyjne, były od XIV aż do połowy XX wieku najpowszechniej stosowanym urządzeniem grzewczym.

 

Po drugiej wojnie światowej niewiele pieców sprzed XIX stulecia zachowało się we Wrocławiu w pierwotnym miejscu. Jednym z nielicznych wyjątków jest okazały piec kaflowy z 2. połowy XVII wieku, który do dziś zdobi Izbę Radnych wrocławskiego ratusza. 

 

Zabytkowe piece i kafle z terenu Śląska i Wrocławia znajdują się obecnie głównie w zbiorach muzealnych. W 1965 roku założono Muzeum Architektury, które od początku swego istnienia gromadziło kafle, piece ceramiczne i żeliwne, drzwiczki piecowe oraz kominki. Najstarszy kompletny piec pochodzi z końca XVIII wieku z pałacu w Mańczycach. Trzon kolekcji stanowią jednak piece kaflowe i żeliwne z XIX i pierwszej połowy XX wieku prezentowane na stałej wystawie „Architektoniczne rzemiosło artystyczne od XII do XX wieku”.

 

Tekst: Beata Fekecz-Tomaszewska

Zdjęcia: Mirosław Łanowiecki, Marta Zionkowska

 

Pełna wersja artykułu w numerze 2-3/2018 "Świata Kominków", przeglądaj tutaj

 

Do odwiedzenia Wrocławia zaprasza

Jerzy Tatarek, właściciel firmy Tatarek

 

 

Muzeum Architektury we Wrocławiu

50-156 Wrocław, Bernardyńska 5

tel. 71 344 82 79,

www.ma.wroc.pl

 

Muzeum Miejskie Wrocławia

50-107 Wrocław

Sukiennice 14/15

tel. 71 347 16 90

www.muzeum.miejskie.wroclaw.pl

 

Projekt zrealizowany przez magazyn  polecają: Ogólnopolskie Stowarzyszenie "Kominki Polskie", Cech Zdunów Polskich, Małopolski Cech Zdunów i Zawodów Pokrewnych

 

 

 

                         

Podziel się

Świat Kominków

 

Magazyn o kominkach i piecach

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Copyright © 2008-2018 kominki.org – kominki, wkłady kominkowe, piece, piecyki
CMS Edito Powered by: Ideo Realizacja: