Kominki.org   >   Aktualności inne  >   Ogień Niepodległej  >   Ogień Niepodległej - Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku

Ogień Niepodległej

Ogień Niepodległej - Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku

06-09-2018
drukuj

 

Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości magazyn "Świat Kominków" przygotował wyjątkowy projekt "Ogień Niepodległej". W numerze 2-3/2018 magazynu przedstawione zostało pozostawione przez naszych przodków dziedzictwo, w którym istotny jest ogień i związana z nim kultura. W przygotowanych przez redakcję czternastu artykułach zaprezentowanych zostało 16 muzealnych obiektów, których wnętrza były świadkami naszej historii i w których dużą rolę odgrywają piece i kominki.  

 

Przybliżające postać astronoma zabytki eksponowane są w Dawnym Pałacu Biskupim, głównej siedzibie Muzeum. Wystawę biograficzną: „Mikołaj Kopernik – życie i dzieło”, z zestawem kopii przyrządów oraz dokumentów dotyczących Kopernika i gabinetem uczonego doby renesansu, uzupełniają fascynujące wystawy stałe i czasowe.

W cieniu postaci wielkiego astronoma pozostają liczne we Fromborku zabytkowe piece i kominki, z których tylko część udostępniona jest zwiedzającym.  Wśród nich znajdują się dwa unikatowe, barokowe piece z XVIII wieku znajdujące się w Pałacu Biskupim oraz prezentowana  w dawnej dzwonnicy wystawa zduńska pod wdzięcznym tytułem "Przyjaciele naszych długich zim - Piece kaflowe XIX i XX wieku".

 

Tekst: Agnieszka Krysa

Zdjęcia: Jagoda Semków

Pełna wersja artykułu w numerze 2-3/2018 "Świata Kominków", przeglądaj tutaj

 

Do odwiedzenia Fromborka zapraszają

Adam i Agnieszka Poleszukowie, właściciele firmy Prowent Białystok

 

 

Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku

14-530 Frombork

ul. Katedralna 8

tel. 55 244 00 71

http://frombork.art.pl/pl/

 

 

Projekt zrealizowany przez magazyn  polecają: Ogólnopolskie Stowarzyszenie "Kominki Polskie", Cech Zdunów Polskich, Małopolski Cech Zdunów i Zawodów Pokrewnych

 

 

                         

Podziel się

Świat Kominków

 

Magazyn o kominkach i piecach

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Copyright © 2008-2018 kominki.org – kominki, wkłady kominkowe, piece, piecyki
CMS Edito Powered by: Ideo Realizacja: