Kominki.org   >   Aktualności inne  >   Inne systemy  >   Ogrzewanie domu klimatyzacją ze wsparciem kominka

Inne systemy

Ogrzewanie domu klimatyzacją ze wsparciem kominka

04-01-2021
drukuj

Defro Home

Tradycyjny kominek na drewno to doskonały sposób na wspomaganie innych systemów grzewczych. Sprawdzi się w okresach przejściowych - jesiennych i wiosennych do dogrzewania, czy też przy awariach prądu czy nieefektywności innych systemów przy bardzo niskich temperaturach. Doskonałym przykładem będzie ogrzewanie domu klimatyzacją.

 

Według wyliczeń Adama Matusiakiewicza z firmy Viessmann przedstawionych w magazynie Instal reporter (12/2020) ogrzewanie klimatyzacją Vitoclima 200 jest 15% tańsze niż ogrzewanie za pomocą kotła kondensacyjnego. Autor poleca, by taki system uzupełnić na przykład kominkiem, który wesprze system w razie "klęski żywiołowej" czy spadku temperatury poniżej -15 stopni Celsjusza. Kominek doskonale odnajduje się w roli uzupełnienia niedoborów ciepła jako jak podaje autor: doskonałe, bezawaryjne, tradycyjne i ekologiczno-atawistyczny, niezależny od klęsk żywiołowych, prądu system wykorzystujący biomasę, czyli paliwo odnawialne o szczególnie korzystnym współczynniku energii pierwotnej według nowych Warunków Technicznych na poziomie 0,3, gdzie kocioł gazowy ma już 1,1 (Więcej o nowych warunkach technicznych i współczynnikach nadanym danym źródłom ciepła znajdziesz w artykule tutaj). Jak podaje autor opracowania drewno jest uznawane za paliwo odnawialne, ponieważ w całym cyklu życia najpierw magazynuje CO2, potem je oddaje, a cykl życia drzewa z punktu widzenia planety to zaledwie kilka chwil.

 

Warto dodać, że to tylko przykład systemu w którym sprawdzi się jako uzupełnienie tradycyjny kominek na drewno. Podobnie jest w domach z pompami ciepła, które przy niższych temepraturach są mniej wydolne i potrzebują prądu, który w Polsce na ten moment pochodzi zazwyczaj z węgla, więc jest mało przyjazny dla środowiska.

 

Przejdź do wydania z artykułem tutaj

Źródło: Instal Reporter

Podziel się

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Świat Kominków

Copyright © 2008-2018 kominki.org – kominki, wkłady kominkowe, piece, piecyki
CMS Edito Powered by: Ideo Realizacja: