Kominki.org   >   Aktualności inne  >   Historie z ogniem  >   Jakość, tradycja, doświadczenie

Historie z ogniem

Jakość, tradycja, doświadczenieZakład Zduński Karnia Paweł Karnia

22-07-2021
drukuj
Budujemy tradycyjne, ekologiczne piece kaflowe opalane drewnem. Jesteśmy zrzeszeni w Małopolskim Cechu Zdunów i Zawodów Pokrewnych, co gwarantuje niezawodne wykonanie usług na najwyższym poziomie.
 
Świat Kominków: Zacznijmy od historii. Jak wyglądały początki Pana firmy?
 
Paweł Karnia: Początek istnienia firmy sięga 1886 roku, kiedy to mój pradziadek Maurycy jako czeladnik wybudował swój pierwszy piec. Według rodzinnej legendy pracował na dworze cesarsko-królewskim i był czynnym zdunem aż do lat 20. XX wieku. Wtedy też jego syn, a mój dziadek Władysław, rozpoczął kształcenie w zawodzie zduna. W połowie lat 50. mój ojciec, również Władysław, zaczął praktykować w tym samym zawodzie. Po ukończeniu nauki już jako czeladnik prowadził Zakład Zduński Karnia wraz ze swoim ojcem do 1965 roku. W połowie lat 80. praktykować zacząłem ja. W 1995 roku zdobyłem uprawnienia czeladnika, a w 2000 uprawnienia mistrzowskie i byłem przez chwilę najmłodszym mistrzem zduńskim w Polsce. 
 
ŚK: Jakie realizacje wykonujecie? Czy jest coś, w czym się głównie specjalizujecie? 
 
PK: Realizujemy wszelkiego rodzaju prace zduńskie, takie jak piece kaflowe, pieco-kominki, piece kuchenne, kominki, piece zabytkowe, wędzarnie, grillo-wędzarnie, grille ogrodowe i piece do  pizzy opalane drewnem. Wykonujemy też prace nietypowe. Nasze kominki i piece wykonane są ręcznie, nowoczesną metodą zduńską przy użyciu klasycznych kafli piecowych. Jesteśmy dzięki temu w stanie sprostać wymaganiom wszystkich klientów. Posiadamy w ofercie także szeroki wybór kafli piecowych i kominkowych oraz akcesoria do pieców kuchennych. Specjalizujemy się w odtwarzaniu i naprawach zabytkowych pieców kaflowych, w szczególności znajdujących się pod kuratelą konserwatora zabytków, przywracając im dawną świetność, elegancję i blask.  
 
ŚK: Co Pana zdaniem jest najważniejsze w pracy zduna? 
 
PK: Uważam, że prawdziwy zdun powinien posiadać bogatą wiedzę oraz doświadczenie. Ważne jest także posiadanie odpowiednich kwalifikacji zawodowych potwierdzonych świadectwem. 
 
 
 
 
 

Podziel się

Świat Kominków

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Copyright © 2008-2018 kominki.org – kominki, wkłady kominkowe, piece, piecyki
CMS Edito Powered by: Ideo Realizacja: