Kominki.org   >   Aktualności inne  >   Historie z ogniem  >   Tradycja, piękno i funkcjonalność

Historie z ogniem

Tradycja, piękno i funkcjonalnośćEkoCentrum Spartherm Henryk Sekuła

17-02-2021
drukuj
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Prezentowana realizacja powstała w miejscowości Lusina pod Krakowem. Naszym klientem był pan Bartosz, który nie bał się oryginalnych rozwiązań. Razem z projektantem Michałem Madeją stworzył nietypowy i unikalny projekt, który łączy w sobie kilka urządzeń i ogrzewa cały dom. W jego skład wchodzi m.in. układ wodny podłączony do bufora i centralnego ogrzewania. Ponadto w realizacji zastosowano nietypowe rozwiązania techniczne, dzięki którym spaliny mogą być alternatywnie skierowane do ogrzewania piekarnika i paleniska kuchennego, umożliwiając podgrzanie płyty kuchennej. System działa dwojako, gdyż spaliny mogą przechodzić do piekarnika lub bezpośrednio do komina. Ciekawym rozwiązaniem jest także podgrzewana ławeczka, tzw. zapiecek, która może być ogrzewana elektrycznie.
Realizacja oparta jest na wkładzie kominkowym marki Spartherm i wykończona w całości z kafli majolikowych pochodzących z Kaflarni Kafel-Art. Podłogę przed paleniskiem ozdabiają kafle marki Spartherm. Palenisko posiada zabudowę kaflowo-szamotową, która doskonale akumuluje ciepło i zapewnia wielofunkcyjne ogrzewanie domu.
Realizacja ta należała do koncepcyjnych, kosztownych i pracochłonnych, dlatego nieczęsto można takie spotkać. Jest jednak wyjątkowa, funkcjonalna i estetyczna oraz idealnie komponuje się z wnętrzem całego domu. 
 
 
Bartosz Radecki-Pawlik: Jestem czynnym zawodowo konstruktorem-projektantem, przynależącym do Izby Inżynierów Budownictwa. Z zamiłowania jestem miłośnikiem budownictwa tradycyjnego, w szczególności drewnianego. To właśnie w konstrukcji drewnianej wykonany jest mój dom. Od zawsze uważam, że sercem domu powinien być piec opalany drewnem. Pomimo dzisiejszych tendencji do budowania domów bez kominów moje doświadczenie wskazuje, że takim domom czegoś brakuje, a dokładnie… ciepła. Pracuję na rynku austriackim i niemieckim, gdzie każdy dom w terenach podgórskich jest ogrzewany drewnem – tam i w wielu krajach europejskich jest to standardem. Tym bardziej dziwi mnie fakt, że w naszym kraju drewno opałowe znalazło się na czarnej liście.
Pomysł na realizację zrodził się z połączenia tradycji, piękna i funkcjonalności. Razem z żoną założyliśmy, że nasze palenisko musi spełniać następujące funkcje: ogrzewać dom i wodę użytkową, dać możliwość przygotowywania potraw oraz koniecznie powinno być wykonane z kafli. Wraz z projektantem, panem Michałem, stworzyliśmy kilka projektów, z których wybraliśmy najlepszy. Dzięki współpracy z profesjonalistami z firmy EkoCentrum Spartherm w Krakowie udało nam się zbudować wymarzony kominek, który jest sercem naszego domu. 
 
 
 
 
 
 
 
 

Podziel się

Świat Kominków

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Copyright © 2008-2018 kominki.org – kominki, wkłady kominkowe, piece, piecyki
CMS Edito Powered by: Ideo Realizacja: