Kominki.org   >   Aktualności inne  >   ABC kominka  >   Drewno - sprzęt do cięcia

ABC kominka

Drewno - sprzęt do cięcia

20-09-2017
drukuj

Bosch

Perfekt

Jak wiele wysiłku wymaga zgromadzenie i przygotowanie materiału na opał, wie każdy doświadczony właściciel kominka czy pieca. Etap cięcia i rozłupywania drewna jest pracochłonny, dlatego warto zaopatrzyć się w dobry, efektywny i trwały sprzęt: pilarkę łańcuchową, siekierę lub łuparkę, dostosowany do naszych potrzeb, a także ilości drewna, jakie musimy przygotować.

 

Podstawowym sprzętem, który powinien posiadać każdy, jest siekiera. Można wybierać spośród zwykłych, dostępnych w każdym sklepie z artykułami metalowymi, albo skusić się na bardziej profesjonalny i wygodny sprzęt. Bardziej zaawansowane będą pilarki zarówno spalinowe, jak i elektryczne. Jeśli zamierzamy ciąć gotowe, przywiezione przez dostawcę drewno, wystarczy pilarka z klasy hobbystycznej, o niewielkiej mocy, natomiast jeśli posiadamy własny las i to z niego będziemy pozyskiwać opał, powinniśmy zaopatrzyć się w model uniwersalny nieco cięższy i o większej mocy. Pracę z pilarką w znaczący sposób nam ułatwią tzw. koziołki. Pozwolą na zamontowanie pilarki oraz zabezpieczenie elementu tnącego, co pozwoli na przytrzymywanie wolną ręką przecinanego pnia, bez ryzyka kontaktu z łańcuchem.

 

Mówiąc o pilarkach, warto wspomnieć o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Spalinowych pił łańcuchowych nie wolno używać w pomieszczeniach zamkniętych, bo grozi to zatruciem spalinami, natomiast elektrycznych podczas deszczu lub w warunkach dużej wilgotności, gdyż grozi to porażeniem prądem. Podstawową sprawą jest, by pilarkę trzymać oburącz podczas pracy i nie ciąć nią na wysokości powyżej ramion, a także należy być odpowiednio ubranym: solidne obuwie, rękawice i okulary to podstawa.

 

Wśród sprzętów do cięcia znajdziemy także łuparki. Często jest to już sprzęt droższy i spełni wymagania osób, które mają duże zapotrzebowanie na opał. Łuparki potrafią rozłupać na cztery kawałki kloce drewna o średnicy nawet powyżej pół metra. Obecnie dostępne są też na rynku poręczne, niewielkich rozmiarów łuparki przeznaczone typowo do użytku domowego i przypominające swoim wyglądem włócznię. 

Aldona Mazurkiewicz

 

Podziel się

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Świat Kominków

 

Magazyn o kominkach i piecach

Copyright © 2008-2018 kominki.org – kominki, wkłady kominkowe, piece, piecyki
CMS Edito Powered by: Ideo Realizacja: