Kominki.org   >   Aktualności inne  >   ABC kominka  >   Drewno - kupowanie i sezonowanie

ABC kominka

Drewno - kupowanie i sezonowanie

14-09-2017
drukuj

Gdzie kupić drewno?

Jak już wiemy co, to warto zastanowić się, gdzie kupić drewno do kominka. Interesujący nas opał spotkamy w lasach państwowych w postaci kloców o długości 1–1,2 m złożonych w tzw. kubiki, obliczane objętościowo w metrach przestrzennych. Klient zapłaci jednak za metry sześcienne, które zgodnie z przyjętym przelicznikiem stanowią około 65% metra przestrzennego. Terminy i orientacyjne wielkości sprzedaży drewna ustalają poszczególne leśnictwa, w porozumieniu z nadleśnictwami i tam najlepiej szukać aktualnej informacji. Regułą jest, że w lasach państwowych najdroższe drewno do kominka mają nadleśnictwa, które są położone najbliżej wielkich aglomeracji. Natomiast im dalej od miasta, tym opał tańszy. Jednak kupowanie drewna bezpośrednio z Lasów Państwowych jest mało wygodne. Potrzeba zorganizować transport i mieć czas, by takie drewno załadować i zwieźć, a potem pociąć. Do tego jest to zazwyczaj drewno świeżo ścięte i potrzebuje sezonowania, by nadawało się do opału. Często też ceny w nadleśnictwach nie uwzględniają aktualnych tendencji rynkowych i prostych zasad popytu i podaży, od których w normalnych warunkach zależy cena. Z tych też powodów w lasach drewno kupują głównie wyspecjalizowane firmy, u których potem można zaopatrzyć się w potrzebny opał. Jednak kupić drewno sezonowane wcale nie jest łatwo. Ciągle na rynku jest jego deficyt, a kto z odpowiednim wyprzedzeniem nie pomyśli o zaopatrzeniu w paliwo na zimę, jesienią może już tylko kupić drewno owszem pocięte, ale świeże i mokre. Ratunkiem może być wówczas drewno suche z suszarni o ile jest dostępne. Poza wyspecjalizowanymi firmami, drewno możemy też znaleźć w marketach budowlanych i centrach ogrodniczych.

 

Sezonowanie drewna

Tak jak dla kominka przewidujemy w domu odpowiednie miejsce, tak powinniśmy już na etapie zagospodarowywania przestrzeni wokół domu pomyśleć o właściwym miejscu na drewutnię, wiatę, regały, pergole czy zwyczajne stosy drewna, w których składowane i sezonowane będzie drewno. Ważne, by znalazła się ona w nasłonecznionym i przewiewnym miejscu, by drewno tam składowane miało szansę wyschnąć, a nie zbutwieć. Niezależnie jaki sposób składowania wybierzemy, to przestrzeń przeznaczona dla drewna powinna być nie tylko przewiewna (by drewno lepiej schło), ale także zadaszona, by nie namakało ponownie podczas deszczu. Powinno też być składowane na dystansujących je od ziemi belkach, tak by nie łapało wilgoci przez bezpośredni kontakt z ziemią. Powinniśmy też zaplanować wielkość drewutni, ilość rzędów i ich wysokość odpowiednio do naszego zapotrzebowania na paliwo. Wysokość stosu drewna zależy przede wszystkim od tego, komu przyjdzie nosić polana do kominka, ale maksymalna wysokość nie powinna przekroczyć 1,8 m. Szczególnym przypadkiem jest sezonowanie drewna przy ścianie domu pod wydatnym okapem. Powinniśmy przynajmniej raz w roku przełożyć całą pryzmę, aby zapobiec zawilgotnieniu i zagrzybieniu wewnętrznej części stosu i ściany domu, przy której jest złożony.

 

Wybierając miejsce na składowanie drewna, warto też pomyśleć o logistyce. Miejsce, w którym składujemy drewno, powinno być dobrze umieszczone pod względem komunikacyjnym, tak by regularny transport drewna do domu, nie był problematyczny. Dlatego popularne są rozwiązania, które wiążą drewutnię z garażem, co gdy ten jest częścią domu w znaczący sposób ułatwia transport paliwa, zwłaszcza zimą. Pamiętajmy też, że nie sezonujemy drewna do kominka w postaci całych, nie rozłupanych bali, bo nawet w długim okresie czasu nie odparuje z jego środka wilgoć i drewno zbutwieje. Bale należy przeciąć na odcinki dostosowane długością do wymiarów paleniska i rozłupać na połowy lub ćwiartki. Standardowa długość to około 40 cm, ale warto mieć też krótsze i cieńsze polana, które łatwiej się rozpalają. Dlatego też układając drewno do sezonowania, warto dokonać już wstępnej segregacji. 

Aldona Mazurkiewicz

 

Podziel się

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Świat Kominków

 

Magazyn o kominkach i piecach

Copyright © 2008-2018 kominki.org – kominki, wkłady kominkowe, piece, piecyki
CMS Edito Powered by: Ideo Realizacja: