Kominki.org   >   "Świat Kominków"  >   Opisy numerów  >   Świat Kominków nr 49

Opisy numerów

Świat Kominków nr 49

18-11-2016
drukuj

INSPIRACJE 

 

 

 

     

 

 

Ogień w centrum

 

 

Centralnie usytuowane kominki podobają się prawie każdemu. Ich luksusowy charakter wiąże się przede wszystkim z wymaganiem większej przestrzeni niż urządzenie wciśnięte w ścianę czy pod schody. Jeżeli jednak marzymy o takim rozwiązaniu, to warto budując dom o nie zawalczyć. Może zamiast ścianki wydzielającej kuchnię od salonu da się postawić piec ogrzewający oba wnętrza? A może wokół kominkowej wyspy rozmieścić wszystkie inne strefy funkcjonalne we wnętrzu? Pomysłów jest wiele, a każdy dom jest inny, śmiało więc rozwiązujmy kominkowe dylematy już na etapie pierwszego szkicu, bo po wybudowaniu może być już na niektóre rozwiązania zbyt późno. 

 

 

Natalia Przesmycka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Może piecyk? Co wybrać?

 
Jeszcze kilka lat temu Polacy bezdyskusyjnie wybierali kominek. Obecnie, chociaż kominki ciągle stanowią zdecydowaną większość, wątpliwości pojawiają się coraz częściej ... Dlatego, że można wybierać wśród innych urządzeń w tym piecyków. Tanich i drogich, szarych i kolorowych, retro i nowoczesnych, na drewno i pelety, albo na oba te paliwa, stalowych, żeliwnych, wykończonych kafelkami lub steatytem. Są w ofercie anonimowe produkty i wyroby znanych producentów, często tworzone przy udziale wysokiej klasy projektantów. 
 
 
Witold Hawajski
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Nieśmiertelny 

 

Producenci wkładów kominkowych jako alternatywę proponują gotowe paleniska otwarte. Drugie życie otwartego kominka? Absolutnie nie! Palenisko otwarte jest nieśmiertelne, nigdy więc nie umarło i możemy mówić raczej o jego kolejnej młodości. Widocznie możliwość spędzenia relaksujących chwil przy prawdziwym ogniu jest nie mniej ważna, niż ogrzewanie domu. Wciąż jest w nas kawałek pierwotnego człowieka, chociaż mamy XXI wiek. Mimo internetu, smartfonów, dronów cieszymy się, że możemy podziwiać ogień w jego najbardziej pierwotnej postaci – bez szyby, za to z mnóstwem dodatkowych wrażeń. Można go usłyszeć, poczuć jego zapach i ciepło…”.

 

 

 

Witold Hawajski

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ceramiczne ewolucje

 

Kafle są wyrobem rzemieślniczym, są produktem wytwarzanym ręcznie, ręcznie obrabianym i szkliwionym, nie ma zatem możliwości, aby były identyczne jak elementy ceramiczne produkowane metodami przemysłowymi. Nie to jest zresztą celem, walor pracy ręcznej stanowi o ich wartości i uroku. Jest oczywiście pewna granica staranności, której należy przestrzegać. I tę granicę właśnie każdy producent sobie określa, klient ją akceptuje bądź nie. Kafle nie mogą być wykonane niestarannie i niechlujnie, ponieważ po przekroczeniu takiej granicy kończy się urok rzemiosła artystycznego. 

 

Magdalena Balicka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mistrzowie. Zdunka

 

 

Już jako młoda dziewczyna marzyła o budowaniu pieców kaflowych. Nie straszne jej były przeciwności losu i przeszkody, jakie spotkała na swojej drodze. Dzięki wytrwałci i pomocy życzliwych osób zajęła się budową pieców kaflowych. Kobiecych, subtelnych, delikatnych. Dopracowanych w najmniejszych szczegółach. Co jeszcze je wyróżnia? Na pewno kolor – przekonajcie się sami!

 

 

 

Robert Šalvata

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BEZPIECZNY KOMINEK

 

 

 

 

Palenisko wodne plus…

 

Popularne kominki z płaszczem wodnym w ostatnim czasie zaczęły ewoluować w kierunku górnopłaszczowych wymienników wodnych. Na pewno w obecnych czasach rozwój kominków wodnych spowodował, że należy się wystrzegać rozwiązań, gdzie płaszcz wodny okala palenisko, które nie jest wyłożone wewnątrz ceramiką. Mamy wtedy bardzo niską sprawność spalania, szybkie zużycie drewna, szybę do czyszczenia po każdym rozpaleniu kominka. 

 

 

 

Tomasz Kostecki

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wybieraj mądrze. Kompleksowa realizacja kominka

 

 

Nie wszystko da się policzyć, zmierzyć, zważ. Ale sami wiemy, jaką wartość ma wiedza i dośiadczenie wynikające z wieloletniej praktyki. Bazując na takiej podstawie, firma kominkowa jest w stanie sprzedać nam coś więcej niż palenisko z usługą jego zabudowy. Kominkowe doradztwo już na wstęnym etapie budowy uchroni nas przed najczęstszymi błędami, poczynając od niewłciwego doboru rozwiązania, poprzez nieodpowiedni komin czy zbyt małą przestrzeń pod zabudowę panoramicznego paleniska. Prawda jest taka, że pierwszy kontakt z firmą kominkową powinniśmy mieć na długo przed fizycznym wykonaniem zabudowy.

 

 

Aldona Mazurkiewicz

 

 

 

 

 

 

 

 

Rozpal mnie! Niezależny test podpałek do kominka

 

 

Wbrew pozorom rozpalanie ognia nie jest takie proste, a harcerskie sposoby dobre są może do zastosowania na survivalowym trekkingu, ale nie w codziennej eksploatacji kominka lub pieca. Tutaj z pomocą przychodzą producenci oferujący tzw. podpałki. Są to produkty różnego pochodzenia, naturalnego, chemicznego lub mieszanki, dostępne w formie stałej lub płynnej. Kilkanaście z tych produktów przetestowaliśmy w warunkach zbliżonych do normalnej eksploatacji. Wszystkie testowane podpałki spełniają zadanie – rozpalają drewno, jednak jedne robią to lepiej, inne gorzej, a o finalnym wyborze z pewnością zadecyduje również cena.  

 

Witold Hawajski

Podziel się

W numerze

Świat Kominków nr 54

W kolejnym już 54 numerze magazynu Świat Kominków znajdziemy informacje na temat kominków gazowych w rozmiarze s. Poczytamy też o biokominkach klasy premium. Dowiemy się więcej na temat historii kominków i pieców z Norwegii, a także poznamy laureatów konkursu Ruegg Photo Award 2017. W tym numerze będzie można poczytać też m.in. o kuchni w plenerze, rodzinnej firmie Kaufmann Keramik i piecykowych trendach Progetto Fuoco 2018.

Świat Kominków

 

Ogólnopolski magazyn o kominkach i piecach

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum