Kominki.org   >   "Świat Kominków"  >   Opisy numerów  >   Świat Kominków nr 47

Opisy numerów

Świat Kominków nr 47

26-04-2016
drukuj

INSPIRACJE 

 

Kominek vs. dom: Zabytek z duszą

 

Stare kominki i piece są piękne i wyjątkowe. Ich urok wynika nie tylko z walorów estetycznych, ale wiąże się z indywidualizmem wykonania. Kominki i piece były nieodłączanym elementem siedzib ziemiańskich. Piece kaflowe ogrzewały kamienice, plebanie i urzędy, a nawet świątynie. Wiele zabytków w potocznym rozumieniu tego słowa nie jest jednak zabytkami chronionymi prawem. Nie oznacza to, że mają one mniejsze walory historyczne czy artystyczne, więc prace przy nich wypada wykonywać z równą starannością, jednak nie chronią ich procedury.

Natalia Przesmycka

 

 

 

 

 

Gorące tendencje. Piece kominkowe na PROGETTO FUOCO w Weronie

Dlaczego piece kominkowe? To proste, właśnie piecyki od lat dominują na europejskim rynku kominkowym. Według danych HKI Industrieverband a.V. w samych Niemczech w roku 2014 sprzedano około 300 tysięcy piecyków na drewno, a do tego jeszcze 25 tys. piecyków na pelety. W tym samym czasie znalazło nabywców zaledwie 56 tys. wkładów kominkowych i piecowych. W innych krajach Europy jest podobnie – piecyki królują! Wprawdzie w Polsce nadal kominki „z wkładem” mają lepsze notowania niż piecyki, ale jak pokazują inne przykłady – wszystko jest tylko kwestią czasu. Co dwa lata producenci, handlowcy, projektanci, jednym słowem wszyscy, którzy aktywni są w branży kominkowej, przyjeżdżają do Werony, by pokazać światu swoją ofertę, znaleźć kontrahentów, poszukać inspiracji… Jak tu nie skorzystać z takiej okazji i nie pokazać czytelnikom Świata Kominków piecykowych nowości i tendencji właśnie prosto z Werony?

Witold Hawajski

 

Grill z półki

Grille generalnie dzieli się na przenośne i stacjonarne. I jest to ważne kryterium wyboru, ale w obu tych grupach dostępne na rynku modele różnią się formą, konstrukcją, rozmiarami, wyposażeniem, kolorystyką, materiałem, z którego są wykonane, czy stosowanym paliwem. Wybór jest więc ogromny. Decydując się na określony model, warto zatem uwzględnić nie tylko rodzaj urządzenia, ale także styl biesiadowania, wielkość ogrodu i własne umiejętności kulinarne oraz preferencje estetyczne i zasobność portfela.                   

Elżbieta Amborska

 

  

Płomień Roku 2015

Po raz jedenasty wydawnictwo Świat Kominków przyznało nagrody Płomień Roku. Uroczyste rozdanie odbyło się w Poznaniu 2 lutego br. podczas trwania Międzynarodowych Targów Kominkowych KOMINKI. Prezentujemy laureatów Płomieni Roku 2015, Iskier Roku 2015 oraz Superpłomienia.  

 

 

KOMINEK DOSTĘPNY

Urządzenia kuchenne na drewno

Urządzenia opalane drewnem lub peletami to nie tylko piecyki i kominki wykorzystywane do celów rekreacyjnych i grzewczych. Od wieków przede wszystkim gotowano na ogniu, a wiele wręcz wskazuje, że to właśnie nabycie umiejętności przygotowywania gorących posiłków zamiast spożywania wszystkiego „na zimno” pozwoliło na szybki rozwój człowieka. Dzisiaj oferta gotowych do montażu kuchenek jest niezwykle szeroka. Dominują wyroby firm włoskich, tych znanych z piecyków i kominkowych wkładów, ale też specjalizujących się w urządzeniach kuchennych. To nie dziwi, bo Włosi lubią dobre jedzenie.                                                        Witold Hawajski

 

BEZPIECZNY KOMINEK

Piece Kuzniecowa

Piece komorowe budowane według systemu Igora Kuzniecowa świetnie wpisują się w tradycję budowy pieców i kuchni kaflowych w Polsce. Wykorzystywane do ich budowy materiały są sprawdzone, stosowane od lat, zadomowione w naszych wnętrzach, a dodatkowo projekty opierają się na udoskonalonej technologii swobodnego ruchu gazów. To połączenie zapewnia nam satysfakcję z użytkowania, czyli ciepłe zimowe wieczory (i poranki!) bez konieczności ciągłego „podkładania”, przy stosunkowo niedużym nakładzie kosztów.

Saulius Prabulis

 

 

Nie spalaj śmieci

Każdy z nas korzysta z powietrza, wody i żywności, zaspokajając w ten sposób podstawowe potrzeby życiowe organizmu. Kupując różne produkty niezbędne dla naszego funkcjonowania, przyczyniamy się, niestety, do produkcji niezliczonej ilości odpadów komunalnych. Nie zawsze bywają to odpady łatwo rozkładalne, tzn. przyjazne środowisku. Pomimo aktualnie obowiązującej ustawy o odpadach coraz częściej stosowaną metodą pozbywania się śmieci i odpadów z tworzyw sztucznych, takich jak plastik, folia, stare meble, wszelkiego rodzaju opakowania, stare obuwie, odzież czy czasopisma, jest ich spalanie w paleniskach gospodarstw domowych. W procesie spalania ważną rolę odgrywa temperatura spalania. Gdy jest niewłaściwa, tzn. zbyt niska, w emitowanych spalinach powstają zanieczyszczenia, których oddziaływanie na środowisko naturalne oraz zdrowie ludzi i zwierząt jest bardzo szkodliwe.      inż. Marcin Majkowski 

     

      

 

Podziel się

W numerze

Świat Kominków nr 54

W kolejnym już 54 numerze magazynu Świat Kominków znajdziemy informacje na temat kominków gazowych w rozmiarze s. Poczytamy też o biokominkach klasy premium. Dowiemy się więcej na temat historii kominków i pieców z Norwegii, a także poznamy laureatów konkursu Ruegg Photo Award 2017. W tym numerze będzie można poczytać też m.in. o kuchni w plenerze, rodzinnej firmie Kaufmann Keramik i piecykowych trendach Progetto Fuoco 2018.

Świat Kominków

 

Ogólnopolski magazyn o kominkach i piecach

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum