Kominki.org   >   przeglądy  >   Kominy  >   Ogień w salonie a dobry komin - Leier

Kominy

Ogień w salonie a dobry komin - LeierArtykuł reklamowy

03-03-2017
drukuj

Ogień w salonie, o którym marzy wiele rodzin, będzie zamknięty w kominku, piecyku albo piecu kaflowym, a do tego potrzebny jest komin. Najlepiej budować komin wiedząc, jakie będzie urządzenie i dobrać jego parametry do wymagań tego urządzenia. Jeśli decyzja taka jeszcze nie zapadła, kierujmy się ogólnymi zasadami wyboru komina do paleniska na paliwa stałe.

Przewód dymowy musi być szczelny, dobrze izolowany, odporny na wysoką temperaturę i wilgoć. Dla wygodnego (i koniecznego!) czyszczenia potrzebny jest zamykany otwór rewizyjny (wyczystkowy), a dla zbierania wilgoci miska ceramiczna. Takie warunki spełniają kominy systemowe z izolacją.

Komin odprowadza dym, wykorzystując naturalny ciąg powstały na skutek różnicy temperatur i ciśnień w dolnej i górnej części komina. Siła ciągu zależy od wielu czynników, jest jednak kilka podstawowych zasad, o których trzeba pamiętać: wysokość komina nie powinna być mniejsza niż 4 m od przyłącza do szczytu, przy średnicy nie mniejszej od średnicy wyprowadzenia spalin z kominka; przyłącze powinno być jak najkrótsze i mieć jak najmniej kolanek. Dobrze zrobiony wylot komina ponad dachem powinien zapewnić bezpieczne użytkowanie oraz zapobiec zakłóceniom ciągu. Ciąg zbyt słaby może powodować cofanie się spalin. Zbyt duży ciąg może zakłócić proces spalania i doprowadzić do uszkodzenia kominka i komina. Zwiększyć ciąg można poprzez przebudowę komina, a co najmniej jego wydłużenie, albo zainstalowanie mechanicznego, sterowanego elektronicznie, wyciągu kominowego umieszczonego na szczycie komina. Zmniejszenie ciągu jest łatwiejsze i można je uzyskać przez wstawienie szybra na czopuchu albo moderatora ciągu.

Jaki komin zbudować, jeśli nie wiemy, jaki będzie piec? W Polsce stosuje się najczęściej kominy o średnicy 200 mm. Średnica komina nie powinna być mniejsza od średnicy wyprowadzenia spalin z urządzenia. W kominku palone jest drewno drzew liściastych, sezonowane, o wilgotności od kilku do kilkunastu procent. Spalanie takiego drewna polega na odgazowaniu, paleniu gazu drzewnego i wypaleniu węgla drzewnego. W komorze spalania temperatura może sięgać nawet 1000°C. Głównymi produktami spalania są woda (w postaci pary) i węgiel (jako CO₂).

Komin Leier izolowany jest kominem ceramicznym, w obudowie z lekkich pustaków, izolowanym wełną mineralną. Komplet zawiera także rewizję z izolowanymi drzwiczkami, element odprowadzenia skroplin, elementy do prawidłowego wykończenia komina ponad dachem. Może pracować w temperaturze do 600°C pracy ciągłej i jest odporny na pożar sadzy. W kominie izolowanym Leier o średnicy 200 mm jest wełna mineralna o grubości 32 mm, to jest więcej niż w kominach innych producentów. Efektem jest lepsza izolacja i odprowadzenie spalin z mniejszym osadzaniem sadzy na ściankach rury kominowej. Komin ten jest także przystosowany do pracy w warunkach wilgotnych. Próby laboratoryjne wykonane na kompletnym systemie Leier izolowany pokazały, że z pełną odpowiedzialnością producent może dać wieloletnią gwarancję bezpiecznej pracy komina.

 

Firma Leier Polska SA jest od wielu lat producentem i dostawcą systemów kominowych do rożnych kotłów, także do kotłów gazowych z zamkniętą komorą spalania, w tym kondensacyjnych. Wszystkie kominy są ceramiczne, a więc odporne na korozję, a swoim użytkownikom będą służyć długie lata. Inne produkty firmy Leier Polska SA: systemy ścienne ceramiczne i betonowe, systemy stropowe gęstożebrowe i prefabrykowane, nadproża, prefabrykaty wielkowymiarowe, systemy drogowe, elementy małej architektury.

 

Leier Polska SA

33-150 Wola Rzędzińska 155A

www.leier.pl

Podziel się

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Świat Kominków

 

Magazyn o kominkach i piecach