Kominki.org   >   Porady ekspertów  >   Tomasz Nazimek

Tomasz Nazimek

Mam pytanie. W jaki sposób można wyczyścić przewody w żeliwnych krążkach akumulacyjnych w obudowanym kominku? Zakup w kratki.pl Otwory są małej średnicy i do tego skręcają by dym niby dłużej oddawał ciepło. Producent proponuje użycie tzw. "kominiarza do wypalania w palenisku. Proponowali też użycia wyciora kominiarskiego. Niestety otwory są małe i skręcają pod dużym kątem. Wszystkie wyciory blokują się na samym początku. Zastanawiam się nad próbą przedmuchania powietrzem pod ciśnieniem np z przenośnej sprężarki. Tylko wiadomo czym to grozi. Sądzą w całym domu.

Dzień dobry,

 

Najlepiej w tej sprawie skontaktować  się  bezpośrednio z firmą  Kratki.pl i dowiedzieć się  jaki przewidzieli sposób czyszczenia takich kanałów – skoro produkują, powinni mieć zalecenia co do konserwacji i czyszczenia (i też powinni odpowiedzieć na pytanie czy można użyć sprężonego powietrza – tu ryzyko, oprócz zabrudzeń jest takie, by nie rozszczelnić instalacji na stałe).

 

W niektórych tego typu systemach są  przewidziane specjalne spiralne szczotki za pomocą których można dokładnie wyczyścić przewody.  

 

Można sprawdzić środki typu „katalizatory spalin” – jak Sadpal (choć są produkty droższe, za to skuteczniejsze) – no ale nie jestem w stanie powiedzieć czy i jak to zadziała, na pewno nie powinno zaszkodzić.

 

Co do samej sadzy - to wspomnę  jeszcze,  że im lepszym paliwem się  pali - czyli w przypadku kominków suchym drewnem o wilgotności poniżej 20% tym mniej sadzy się  będzie osadzało, gdyż  spaliny będą  osiągały wyższą  temperaturę  i więcej substancji zostanie dopalonych. No i ogólnie w kominku z takimi krążkami dobrze jest palić tak, by temperatura spalin była stosunkowo wysoka.

 

 

 

Z kominkowym pozdrowieniem,

 
 
T.Nazimek
Dział ekspercki serwisu

kominki.orgZ galerii kominków

 • Kominki Batura

  Kominki Batura

  Kominek rustykalny wykonany z kamienia (Rojo Alicante i Botticino). Wkład kominkowy Brunner KK...
 • MBM 10 BS lewy

  MBM 10 BS lewy

  zabudowa narożna wykonana z płyt izolacyjnych Super Isol, półka pod wkładem wykonana z marmuru...
 • kominek

  kominek

 • 1

  1

 • Nadia 12

  Nadia 12

  zabudowa prosta wykonana z płyt izolacyjnych Super Isol
 • Kominek z wkładem DOVRE 2175

  Kominek z wkładem DOVRE 2175

  Cegła jako materiał naturalny idealnie wpasowała się w architekturę domu drewnianego. Wykonaliśmy...
 • Kominek

  Kominek

Świat Kominków

 

Magazyn o kominkach i piecach

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum