Kominki.org   >   Porady ekspertów  >   Łukasz Darłak

Łukasz Darłak

Mam mieszkanie na piętrze (ostatnie) i deweloper zainstalował komin mierzący od trójnika do którego się włączam do jego wierzchu na dachu 1,5m Średnia fi 200 dodam że jest nieocieplony. Podłaczyłem kominek ale palenie w nim pozostawia wiele do życzenia chucham i dmucham a po 2 godzinach potrafi zgasnąć. Projektant wstepnie powiedział ze nie ma normy określającej wysokość komina lecz śmiem twierdzić że w tym jest problem, Czy mógłby Pan wypowiedzieć się na ten temat. PS umieszczam bardzo uproszczony schemat zrobiony na szybko

Dzień dobry,

 

Niestety komin jest krótki, bardzo krótki, trudno liczyć na poprawne palenie... no chyba, że sam główny szacht kominowy schodzi daleko poniżej ostatniego piętra i sięga nawet poziomu gruntu (wtedy naturalny ciąg kominowy byłby daleko większy), no ale nie sądzę.

 

Przy tak krótkim kominie, nawet jeśli jest on dość duży (fi 200 to średnica bardzo dobra dla potrzeb kominka) - palenie będzie trudne. Ciąg kominowy zależy wprost proporcjonalnie do wysokości komina i jego pola poprzecznego przekroju - zwykle problemy z paleniem pojawiają się już przy kominach 4m, a co dopiero przy tak niskim jak u Pana. Dodatkowo nie jest ocieplony ... ocieplenie komina pozwala czasem podratować sytuację, gdyż rozgrzany i trzymający ciepło komin generuje ciąg. 

 

Owszem, nie ma normy określającej wysokość komina, nie takiej aktualnie obowiązującej, jedynie są przepisy określające jak wysoko winien wylot komina znajdować się nad dachem (to głównie z uwagi na działanie wiatru, zaśnieżenie itp)

 

Obawiam się, że bez przeróbki komina (i nie tylko takiej, że na szczycie komina zainstaluje Pan nasadę kominową) się nie obędzie - wartałoby komin ocieplić, a także podwyższyć (również ocieploną rurą) dobry 1-1.5m ponad dach - plus ewentualnie wtedy nasada kominowa.

 

Mocno też radzę zaprosić kominiarza - jego opinia na pewno pomoże w dyskusji z zarządcą budynku.

 

PS. Zawsze przy okazji problemów z ciągiem kominowym warto sprawdzić i upewnić się, że dobrze wykonany jest dolot powietrza do spalania w kominku, że jest odpowiednich rozmiarów i drożny, jeśli wkład jest nowoczesny, zwykle doprowadzenie powietrza jest już wykonane bezpośrednio do komory grzewczej paleniska

 

 

Z kominkowym pozdrowieniem,

 

Ł.Darłak

dział  ekspercki

kominki.org

Pobierz załącznik


Z galerii kominków

 • Kominki Batura

  Kominki Batura

  Kominek rustykalny wykonany z kamienia (Rojo Alicante i Botticino). Wkład kominkowy Brunner KK...
 • MBM 10 BS lewy

  MBM 10 BS lewy

  zabudowa narożna wykonana z płyt izolacyjnych Super Isol, półka pod wkładem wykonana z marmuru...
 • kominek

  kominek

 • 1

  1

 • Nadia 12

  Nadia 12

  zabudowa prosta wykonana z płyt izolacyjnych Super Isol
 • Kominek z wkładem DOVRE 2175

  Kominek z wkładem DOVRE 2175

  Cegła jako materiał naturalny idealnie wpasowała się w architekturę domu drewnianego. Wykonaliśmy...
 • Kominek

  Kominek

Świat Kominków

 

Magazyn o kominkach i piecach

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum