Kominki.org   >   Porady ekspertów  >   Łukasz Darłak

Łukasz Darłak

Witam mam kilka pytań dotyczących zabudowy kominka planuje ja wykonac tak jak na schemacie (kominek wzorcowy)który znalazłem na waszej stronie zabudowa z wkładem powstaje w mieszkaniu trzy pokojowym do każdego doprowadzony nawiew DGP w kamienicy na parterze gdzie wczesniej był zainstalowany wkład bez dolotu bezpośredniego tylko wlot powietrza z zewnątrz kratka pod kominkiem pod a sufitem kratka wentylacyjna zakupiłem wkład narożny kfd eko max 7 z dolotem -czy jeśli jest doprowadzone powietrze bezpośrednio pod kominek jest konieczność stosowania kratki wlotowej zimnego powietrza? -Nastepnie czy w komorze 2 musi być kratka wylotu ciepłego powietrza czy tylko wystarcza kratki w komorze dekompresyjnej - jeśli chciałbym zastosować aparat nawiewowy czy może być zainstalowany w komorze dekompresyjnej jeśli tak jak w miarę skutecznie go odizolować do temperatury bezpiecznej jego pracy? - i w końcu czy kratka wentylacyjna znajdująca się pod sufitem lepiej jak zostanie czy zaslepic ? Pozdrawiam

Dzień dobry,

 

Pierwsze zagadnienie to pytanie, czy może Pan legalnie zainstalować kominek w budynku wielopiętrowym  na parterze? Czy ma Pan odpowiednią zgodę właściciela/zarządcy i odbiór kominiarski? To, że kiedyś tam był kominek lub piec nie ma większego znaczenia. No ale zakładam, że o to Pan zadbał.

 

Nie wiem dokładnie o jakiej kratce Pan pisze, jeśli to kratka w kominie wentylacyjnym (pod sufitem) przy przewodzie spalinowym  - to jest to wymóg, ta kratka musi tam być ze względów bezpieczeństwa. Jeśli ma Pan na myśli starą kratkę doprowadzającą z zewnątrz powietrze pod kominek, to jeśli jest dolot bezpośredni – to nie ma konieczności.

 

W komorze głównej powinna być co najmniej jedna kratka – tak by powietrze mogło cyrkulować wokół wkładu (to czy jest system DGP – nie ma znaczenia)  brak kratek mógłby być niebezpieczny dla wkładu i mógłby doprowadzić do jego uszkodzenia.

 

Aparat nawiewny nie może być niestety stosowany w komorze dekompresyjnej.

 

 

 

Z kominkowym pozdrowieniem,

 

Ł.Darłak

dział  ekspercki

kominki.orgZ galerii kominków

 • Kominki Batura

  Kominki Batura

  Kominek rustykalny wykonany z kamienia (Rojo Alicante i Botticino). Wkład kominkowy Brunner KK...
 • MBM 10 BS lewy

  MBM 10 BS lewy

  zabudowa narożna wykonana z płyt izolacyjnych Super Isol, półka pod wkładem wykonana z marmuru...
 • kominek

  kominek

 • 1

  1

 • Nadia 12

  Nadia 12

  zabudowa prosta wykonana z płyt izolacyjnych Super Isol
 • Kominek z wkładem DOVRE 2175

  Kominek z wkładem DOVRE 2175

  Cegła jako materiał naturalny idealnie wpasowała się w architekturę domu drewnianego. Wykonaliśmy...
 • Kominek

  Kominek

Świat Kominków

 

Magazyn o kominkach i piecach

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum