Kominki.org   >   Porady ekspertów  >   Łukasz Darłak

Łukasz Darłak

Witam. Posiadam żeliwny kominek który zamierzam obudować płytami termoizolacyjnymi np. varmsen. Obudowa będzie od dołu kominka do sufitu który wykonany jest z terivy. Do sufitu zamierzam przykleić dwie płyty aby odizolować sufit. Mam pytanie, czy potrzebna jest komora dekompresyjna nad kominkiem w przypadku gdy można sufit nad kominkiem odizolować płytami termoizolacyjnymi (miejsce na komorę dekompresyjną jest ale czy jest sens jej budowania)? Na jakiej wysokości od sufitu należy zamontować kratki wywiewne w przypadku gdy komory dekompresyjnej miałoby niebyć? Czy przepisy wymagają występowania komory dekompresyjną w przypadku gdy występuje izolacja sufitu?

Dzień dobry,

 

Nie ma obowiązku wykonywania komory dekompresyjnej, nie jest to wymóg prawny ani formalny ... bardziej dobra praktyka.

 

Komorę tą wykonuje się głównie wtedy, gdy strop jest wykonany z materiałów palnych (np. drewniany), w przypadku gdy strop jest np.  betonowy, komora nie jest konieczna (co nie znaczy, że nie warto jej zrobić,  by ograniczyć np.  ryzyko pękania tynku z uwagi na wysoką temperaturę).  Więc  w Pana przypadku można sobie ją darować (ale koniecznie strop odizolować, dobrze Pan pisze o dwóch płytach).

 

Jeśli chodzi o umiejscowienie kratek, to nie jest to specjalnie istotne (obecnie np. modne jest montowanie kratek podłużnych stosunkowo wysoko), ważne by tych kratek było dwie lub więcej (po różnych stronach kominka, tak by możliwa była  cyrkulacja powietrza). 

 

Z kominkowym pozdrowieniem,

 

Ł.Darłak

dział  ekspercki

kominki.orgZ galerii kominków

Świat Kominków

 

Ogólnopolski magazyn o kominkach i piecach

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum