Kominki.org   >   Piecyki wolno stojące  >   Piecykowy design  >   Zalety piecyków wolno stojących

Piecykowy design

Zalety piecyków wolno stojącychartykuł

22-08-2017
drukuj

MCZ / Wentor

Dovre

Austroflamm

Spartherm

Jotul Norwegia

Invicta

W dzisiejszych czasach lubimy rzeczy kompaktowe, przenośne i ergonomiczne. Takie, których funkcja została zamknięta w dopracowanej formie. Stąd zapewne wynika popularność piecyków wolno stojących w wielu krajach Europy. Niestety, w Polsce nadal jest to urządzenie dość mało popularne, choć wydawałoby się, że idealne do naszych domów i dla naszych portfeli. Skupmy się zatem na zaletach piecyków wolno stojących, popularnie nazywanych u nas kozami.

 

Zaleta 1 – nie kupujesz kota w worku

Decydując się na piecyk, wiemy w szczegółach, jak wygląda, z jakich materiałów jest wykonany, jakie ma parametry, gabaryty i ile kosztuje. Nie potrzebujemy mierzyć, wyliczać, szukać, dobierać. Wystarczy jedna decyzja i finał kominkowych poszukiwań już gotowy.

 

Zaleta 2 – liczy się kasa

Nie ma co ukrywać, że piecyk wolno stojący to zdecydowanie mniejszy wydatek od porównywalnego klasą kominka. Do 10 tysięcy złotych mamy spory wybór piecyków zarówno żeliwnych, jak i stalowych, często o atrakcyjnym nowoczesnym dizajnie. Droższe będą wyspecjalizowane urządzenia na pelety, z dodatkowymi krążkami akumulacyjnymi, płaszczem wodnym, wyłożone kaflami lub steatytem oraz piecyki o bardziej nowatorskim i wyszukanym dizajnie.

 

Zaleta 3 – małe jest piękne

Większość budowanych w Polsce domów opiera się na projektach gotowych, które są przygotowywane, powiedzmy sobie szczerze, na ilość, a nie na jakość. W wielu z nich miejsce przeznaczone na kominek ładnie wygląda na projekcie, a w praktyce często okazuje się, że jest niewystarczające nawet dla przeciętnych czy małych gabarytowo kominków. Wówczas z pomocą przyjdzie poczciwy piecyk, który doskonale zagospodaruje ograniczoną przestrzeń.

 

Zaleta 4 – więcej ciepła

Piecyki wolno stojące to doskonałe urządzenia do dogrzewania pomieszczenia, w którym się znajdują. Jednak niewiele osób wie, że na rynku dostępny jest szereg tego typu urządzeń do zadań specjalnych: piecyki z płaszczem wodnym, które podłączone do układu centralnego ogrzewania bez problemu ogrzeją wodę w kaloryferach, piecyki z dodatkowymi krążkami akumulacyjnymi, wyłożone steatytem lub kaflami, które sprawiają, że ciepło jest oddawane jeszcze przez długi czas po zakończeniu palenia, i w końcu piecyki podłączone do systemu DGP, co umożliwia dogrzanie dodatkowych pomieszczeń.

 

Zaleta 5 – mix kształtów, kolorów i faktur

Wizualne bogactwo oferty piecykowej potrafi przyprawić o zawrót głowy. Małe bądź duże, wysokie lub niskie, smukłe bądź pękate, na jednej nodze, narożne, walcowate lub prostopadłościenne. Przeszklone z jednej lub z kilku stron. Wykonane ze stali lub żeliwa. Udekorowane kaflami dostępnymi w wielu barwach, fakturach i wzorach, kamieniami, jak steatyt czy piaskowiec, szkłem, stalą szczotkowaną lub postarzaną rdzą czy też emalią, do wyboru w wielu kolorach. Wielość oferty dopełniają dodatkowe elementy proponowane przez projektantów, jak półki i schowki na drewno, dodatkowe opcje płyty grzejącej lub piekarnika, ławki i siedziska czy drewniane nóżki.

 

Zaleta 6 – zabierz mnie ze sobą

W obecnych czasach przeprowadzki coraz częściej wpisane są w nasz życiowy scenariusz. Decydując się na piecyk wolno stojący, możemy razem z ulubionymi meblami i bibelotami spakować go i przetransportować do nowego lokum.

 

Piecyki wolno stojące zalet mają wiele. Na pewno nie gorzej niż kominek zaprezentują się w salonie i spełnią swoją rolę. Dlatego warto wziąć je pod uwagę przy wyborach kominkowych, nie spisywać na straty, a jeśli któryś przypadnie nam do gustu, dać mu szansę i pozwolić, by nie tylko w zimowe wieczory rozpieszczał nas ciepłem.

Aldona Mazurkiewicz

Podziel się

Skomentuj:
Komentarze (0)

Z galerii piecyków

 • BRUNNER

  BRUNNER

  PIES O WIELKIM SERCU: IRON DOG N°4Czas, wolne chwile, dobre samopoczucie – do szczęścia nie...
 • Piec wolnostojący THOR

  Piec wolnostojący THOR

  THOR to stalowy piec wolnostojący o ciekawym geometrycznym kształcie prostopadłościanu. Jego prosta...
 • Piec kominkowy - Invicta Alcor

  Piec kominkowy - Invicta...

  Alcor to wyprodukowany we Francji żeliwny piec wolnostojący przystosowany do palenia ciągłego w...
 • LUCY VOUGE

  LUCY VOUGE

 • Piec wolno stojący

  Piec wolno stojący

  Elegancki piecyk Lugo z opcją uzupełnienia o kształtki akumulacyjne przedłużające promieniowanie...
 • Bullerjan Design I

  Bullerjan Design I

  Prezentowany piec marki Bullerjan jest zainstalowany w naszym salonie kominkowym, gdzie stanowi...
 • KOZA K9

  KOZA K9

  Koza idealnie wpisuje się w konwencję stylowych pomieszczeń, stanowi doskonałe rozwiązanie dla osób...
 • Piec gazowy KOZA AB

  Piec gazowy KOZA AB

  Nowoczesny i ekologiczny piec wolnostojący, wyróżniający się ciekawym wzornictwem i świetnymi...
 • MCZ Flat

  MCZ Flat

  piecyk na pelet
 • BRUNNER

  BRUNNER

  DLA WSZYSTKICH, KTÓRZY LUBIĄ POWRACAĆ DO PRZESZŁOŚCI: IRON DOG N°3Doskonałe połączenie przyjemnych...

Świat Kominków

 

Ogólnopolski magazyn o kominkach i piecach

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Fire Tube TV

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.