Portal branży kominkowej
Kominki.org   >   Piecyki wolno stojące  >   Paliwa i akcesoria

Paliwa i akcesoria

Składowanie drewna
przygotowania do sezonu
Drewno świeże, a nawet drewno suszone musi być przechowywane w nasłonecznionych i przewiewnych miejscach. Wyższa temperatura, którą zapewnia słońce, powoduje przeciskanie się wody przez komórki drewna do jego górnych powierzchni i potem ich odparowanie ..
Naukowa publikacja dotycząca drewna jako materiału opałowego. Zawiera zagadnienia dotyczące masy drzewnej jako potencjału energetycznego. Omówiono właściwości paliwa, w tym tematy : ciepło spalania, wilgotność, popiół, ziarnistość i substancje lotne. Przedstawiono teorię spalania paliw stałych oraz zagadnienia typu : płomień i prędkość.
Kupno drewna suszonego, ułożonego w skrzyniach, to najłatwiejszy i najpewniejszy sposób na to, byśmy do przyszłej zimy należycie się przygotowali (drewna ułożonego, a nie wrzuconego do skrzyni, to różnica około 30% ilości drewna!). Profesjonalne suszenie
W rozładunku i transporcie drewna pomocny może się okazać dodatkowy sprzęt w postaci specjalistycznych wózków.
Tradycyjnym pomysłem na przechowywanie większych ilości drewna opałowego są drewutnie.
Jak wiele wysiłku wymaga zgromadzenie i przygotowanie materiału na opał, wie każdy doświadczony właściciel kominka czy pieca.
Ogrzewanie drewnem jest ekologiczne, bo spalamy paliwo odtwarzalne. Drzewa rosną, ścinamy je, a na ich miejsce sadzimy następne, które po kilku, kilkunastu latach znowu można przeznaczyć na cele opałowe.
Producenci piecyków zalecają jako paliwo drewno drzew liściastych lub brykiety drzewne. W praktyce użytkownicy często nie stosują się do tych zaleceń i wykorzystują jako paliwo różne materiały.
To z drewna pochodzi całe otaczające nas ciepło. Warto więc zastanowić się nad tym, co wkładamy do naszego kominka i ile prawdy jest w zapewnieniach producentów wkładów kominkowych co do ilości rzekomych kilowatów.
Kogo nie stać na łuparkę, powinien sięgnąć po siekierę. Można wybierać pośród zwykłych, dostępnych w każdym sklepie z artykułami metalowymi, albo skusić się na bardziej profesjonalny i wygodny sprzęt.
1  2  3  4    

Z galerii piecyków

Świat Kominków

 

Ogólnopolski magazyn o kominkach i piecach

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org.

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach. 

Z galerii Video

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Ankieta

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi ankietami.