Znajdź firmę z branży kominkowej w swojej okolicy
Portal branży kominkowej
Kominki.org   >   Piece kaflowe i kuchnie  >   Paliwa i akcesoria  >   Rozpalanie

Paliwa i akcesoria

Rozpalanie

25-10-2012
drukuj

Austroflamm

Do rozpalania najlepiej używać kawałków papieru i drobnych kawałków drewna. Przed zapaleniem należy ustawić regulatory powietrza w pozycji otwartej. Gdy nastąpi rozpalenie oraz powstanie grubsza warstwa żaru, można dokładać drewniane polana. Zaleca się dokładanie opału do wkładu dopiero wtedy, gdy pozostaje w nim żar i prawie w ogóle nie ma płomieni.

 

Przed pierwszym rozpaleniem należy usunąć z wkładu wszystkie naklejki oraz sprawdzić czy w palenisku i popielniku nie pozostały części montażowe. Jeżeli wkład jest wyposażony w płotek zabezpieczający żar przed wypadaniem musi on być podczas palenia prawidłowo usytuowany w palenisku.

 

Przy pierwszym paleniu wykorzystuje się niewielką ilość drewna. Drewno powinno być wkładane ostrożnie i powoli, a płomienie powinny być niewielkie. Regulatory w otwartych położeniach. Wkład powinien nagrzewać się powoli i stopniowo co zapewni powolne rozszerzanie się materiału i jego stabilizację.

 

W trakcie kilku pierwszych paleń zachodzi zjawisko wypalania się farby (związane z ostatecznym schnięciem i utwardzaniem się lakieru). Farba staje się wtedy plastyczna, dlatego należy unikać w tym czasie zbędnego kontaktu z pomalowanymi powierzchniami. Podczas wypalania z wkładu może wydobywać się nieprzyjemny zapach oraz opary. Jest to zjawisko normalne, które ustąpi po kilku paleniach. Przy pierwszych rozpaleniach na szybkach mogą pojawić się zacieki, które z czasem ustąpią. Jest to normalne zjawisko.

 

Minimalny ciąg kominowy przy którym może pracować wkład kominkowy wynosi 5 [Pa]. Podczas palenia przy minimalnym ciągu należy upewnić się, czy drzwiczki paleniska są szczelnie zamknięte i czy nie nastąpiło rozszczelnienie wkładu kominkowego, przez które może wydobywać się tlenek węgla stwarzając ryzyko zatrucia.

 

Podczas dokładania paliwa przy minimalnym ciągu z paleniska mogą wydobywać się niewielkie ilości tlenku węgla. Należy wtedy zadbać o odpowiednią wentylację w pomieszczeniu. Nie zaleca się użytkowania paleniska przy minimalnym ciągu kominowym.

Podziel się

Skomentuj:
Komentarze (0)

Z galerii piece kaflowe

Świat Kominków

 

Ogólnopolski magazyn o kominkach i piecach

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org.

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach. 

Z galerii Video

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Ankieta

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi ankietami.