Reklama

Zadaszone regały i pergole

Dla wszystkich, którzy nie potrzebują większych ilości drewna, tak zwanych palaczy okazjonalnych, wystarczającym rozwiązaniem są zadaszone regały, na których można ułożyć jeden lub dwa rzędy drewna.
Zadaszone regały i pergole

 

Dla wszystkich, którzy nie potrzebują większych ilości drewna, tak zwanych palaczy okazjonalnych, wystarczającym rozwiązaniem są zadaszone regały, na których można ułożyć jeden lub dwa rzędy drewna. W podwójnej wersji mogą być dość długie i pomieścić nawet 6 metrów drewna. Z reguły dno stanowią poziomo ustawione kantówki uniesione 20 cm nad ziemią. Na nich układane jest drewno, z boku przytrzymywane przez belki regału.

Górę zwieńcza jedno- lub dwuspadowy, odpowiednio wysunięty, dach z desek, gontów, trzciny lub dachówki. Konstrukcja takich regałów może być skręcana lub wykorzystać można do tego celu metalowe łącza ciesielskie, do których wsunąć możemy poprzeczne belki. Podobnie pionowe belki muszą być wbetonowane lub zakotwione w ciesielskich stożkowych okuciach wbijanych w ziemię, na tyle głębokich, by wiatr nie przewrócił regału.

Do tego celu zaczęto wykorzystywać również seryjnie produkowane pergole, z dorabianym specjalnie dachem. Boki tradycyjnie z dziesięciocentymetrowych kantówek i z drewnianą kratownicą pomiędzy nimi. Koszt takiej pergoli na drewno jest niewielki, a montaż bardzo prosty.

Lech Kowalewski

www.paliwadrzewne.pl

 


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama