Kominki.org   >   Kominki  >   Paliwa i akcesoria

Paliwa i akcesoria

Skład drewna
artykuł
27-11-2017
O tym, co wyrzucają nasze kominy, decyduje w największym stopniu to, jakie paliwo wkładamy do kominków i pieców oraz jak je spalamy. W najprostszej formule spalanie drewna określane jest wzorem: C6H10O5 + 6O2 = 6CO2 + 5H2O + uwalniana energia. Oczywiście to wzór uproszczony, zakładający, że drewno zbudowane jest tylko z atomów węgla, tlenu i wodoru oraz że do komory spalania podawany jest czysty tlen. Z góry przyjmuje się również w nim założenie, że każdorazowo zachodzi spalanie całkowite.
O spalaniu drewna w zgodzie z ekologią rozmowa Krzysztofem Klejnowskim z Instytutu Podstaw Inżynierii Środowiska Polskiej Akademii Nauk.
Osprzęt do obsługi kominka
artykuł
13-11-2017
Przygotowując się do sezonu kominkowego warto nie tylko zaopatrzyć się w odpowiedniej jakości paliwo - czyli suche drewno, ale również w dodatkowy osprzęt, który zwiększy komfort i bezpieczeństwo użytkowania kominka. Do tych sprzętów można zaliczyć nie tylko akcesoria kominkowe czy podręczny pojemnik na drewno, ale i odkurzacz kominkowy, specjalne zapałki, zapalniczkę czy też gaśnicę.
Zadaszone regały i pergole
artykuł
25-08-2017
Dla wszystkich, którzy nie potrzebują większych ilości drewna, tak zwanych palaczy okazjonalnych, wystarczającym rozwiązaniem do składowania drewna są zadaszone regały, na których można ułożyć jeden lub dwa rzędy drewna.
Drewutnie
artykuł
18-08-2017
Tradycyjnym pomysłem na przechowywanie większych ilości drewna opałowego są drewutnie.To małe, niekiedy bardzo urokliwe budyneczki, najczęściej wykonane z drewna. Charakterystyczne dla nich są ażurowe ściany, zapewniające dostateczny przewiew. Zazwyczaj były tam także przechowywane narzędzia do łupania drewna. Ściany drewutni chronią zimą drewno przed zasypaniem śniegiem, a jej zamknięte wnętrze ułatwia załadunek w najtrudniejszych warunkach.
Drewno kominkowe wymaga specjalnego przygotowania zanim trafi do paleniska. Gatunek drzewa, z którego jest przygotowane, sposób przechowywania, a nawet sposób ułożenia drewna w miejscu jego składowania ma wpływ, na jakość drewna i ilość ciepła, które będzie dawać w kominku. Jak przygotować drewno, czym je pociąć i gdzie przechowywać?
Wielu z nas marzy o spędzaniu długich zimowych wieczorów przy cieple kominka z gorącą herbatą. Trzask palonego w kominku drewna oraz jego specyficzny zapach tworzą, niezwykłą domową atmosferę.  Do ogrzewania tego typu potrzebne jest odpowiednie drewno. Zanim go jednak użyjemy do opału, musimy je wcześniej odpowiednio przygotować.
Czy ogrzewanie za pomocą drewna będzie w przyszłości jeszcze odgrywało jakąkolwiek rolę w zaopatrywaniu w energię? Z okazji targów Sommerhuber 2013 inżynier Thomas Schiffert - obecnie Doktor (KOV – Austriackie Stowarzyszenie Pieców Kaflowych) wygłosił referat dotyczący w znacznej mierze Austrii, ale poruszający również ogólne problemy opalania drewnem, dlatego jest atrakcyjny również dla polskich czytelników.
Metr przestrzenny i metr sześcienny to dwa różne terminy, których znajomość przyda się podczas zakupu drewna opałowego do kominka – układanego w tzw. stosy.
Sprawdź czy do tej pory prawidłowo rozpalałeś swój kominek. Oczywiście, możesz powiedzieć, że nie ma w tym żadnej filozofii – przecież robię to codziennie. Jednak sprawdź i przekonaj się sam.
1  2  3  4  5    

Z galerii kominków

Świat Kominków

 

Ogólnopolski magazyn o kominkach i piecach

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Fire Tube TV

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.