Reklama

Cegła na salonach

Historia cegły jest tak stara, jak świat. Już w starożytnej Mezopotamii dojrzewały skąpane w słońcu pierwsze ceglane formy. Nic więc dziwnego, że trzymając w ręku zgrabnie wyprofilowany kawałek cegły, obcujemy niemalże z zabytkiem klasy zerowej. Z upływem tysięcy lat zarówno receptura jej składu, jak i technologia produkcji zostały znacznie udoskonalone i wciąż buduje ona nie tylko domy, kominki czy wnętrza, ale przede wszystkim niezmiennie tworzy niepowtarzalny klimat.
Cegła na salonach
Kominek zabudowany w ceglanej ścianie, Totem

Ceglane public relations - cegła na kominek

Wydaje się, że dla specjalistów od wizerunku cegła jest materiałem prawie idealnym. Na światowym rynku istnieje już od dawna i może się poszczycić imponującą historią. Mimo zalewu nowoczesnych materiałów, niezmiennie zajmuje silną pozycję wśród konkurencji. 
Jak przystało na wzorową uczestniczkę rynkowych przemian, cegła stale podnosi swoje zawodowe kwalifikacje, będąc materiałem budowlanym i wykończeniowym najwyższej klasy. Wiele uwagi w procesie jej produkcji poświęca się odpowiednim parametrom i detalom, a dzięki dopasowanym kształtkom można konstruować z cegły dowolne, mniej lub bardziej, fantazyjne formy, w zależności od potrzeb i inwencji twórczej. Do członków jej wielopokoleniowej rodziny zaliczamy cegły surowe (suszone) oraz ceramiczne (suszone i wypalane). Wśród cegieł ceramicznych znajdziemy cegłę szamotową, otrzymywaną w procesie wypalania gliny ognioodpornej, cegłę klinkierową o zwiększonej wytrzymałości, powstałą w efekcie wypalenia specjalnie dobranych gatunków glin, czy cegłę budowlaną – nieposiadającą właściwości mrozoodpornych, najczęściej wymagającą warstwy ochronnej w  postaci tynku. Ceglana familia może się pochwalić również zagranicznymi koneksjami w postaci  belgijskich czy francuskich krewniaków. Wszystkie z wymienionych cegieł, mimo wizualnych różnic, posiadają jedną wspólną cechę – wysokie parametry techniczne, co przy wytrzymałości na wysokie temperatury sprawiło, że ich niebywałe zalety zaczęli dostrzegać także miłośnicy domowego ogniska.

Więcej artykułów o podobnej treści znajdziesz w kategorii KOMINKI. 

 

Możliwości aranżacyjne cegły na kominku

Cegła bywa używana do pełnego obudowania wkładu lub stosuje się do stworzenia pewnych elementów aranżacji, takich jak np.: wnęki. Ciekawie wygląda palenisko kominkowe na tle zbudowanej z cegieł ściany. Interesujące efekty daje cegła postarzana. Najlepiej tego typu kominki wyglądają we wnętrzach rustykalnych oraz utrzymanych w klimatach industrialnych bądź vintage. We wnętrzach nowoczesnych odpowiednio kolorystycznie dobrana cegła np.: bielona lub utrzymana w stonowanych beżach czy szarościach ociepli całość aranżacji wnętrza, przy czy trzeba pamiętać by reszta elementów dekoracyjnych w takim wnętrzu była stonowana. Zbyt wiele elementów dekoracyjnych we wnętrzu wprowadzi chaos i może wyglądać nieatrakcyjnie.  

nowoczesny kominek z cegłą
Kominki obudowane cegłą. Od góry: Kratki, Austroflamm, Brunner, Bodart&Gonay

Zalety cegły jako materiału na kominek

Cegła jako materiał ma wiele zalet – jest wytrzymała, odporna na uszkodzenia mechaniczne i czynniki chemiczne. Ponadto cena tego rodzaju obudowy nie będzie zbyt wysoka w porównaniu do innych materiałów. Należy jednak pamiętać, by do tego celu wykorzystać cegły dobrej jakości – mimo izolacji będą narażone na sąsiedztwo wysokich temperatur, więc tanie cegły mogą się kruszyć i pękać. Aby łatwiej było utrzymać czystość obudowy, najlepiej stosować specjalnego rodzaju środki konserwujące, które będą przeciwdziałały wchłanianiu wilgoci oraz kurzu przez cegły.

Aldona Mazurkiewicz

kominek cegła aranżacja
Ceglane kominki. Od góry: Clam, Nelissen, Scan / Jotul Norwegia, Totem

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama