Kominki.org   >   Kominki  >   Inspiracje  >   Kominki klasyczne

Inspiracje

Kominki klasyczneartykuł

drukuj
kominek klasyczny, portal kominkowy

Brunner

kominek klasyczny, portal kominkowy

Austroflamm

kominek klasyczny, portal kominkowy

Chesney's/ Kodo

kominek klasyczny, portal kominkowy

MCZ/Wentor

kominek klasyczny, portal kominkowy

MCZ/Wentor

kominek klasyczny, portal kominkowy

Chesney's, Kodo

kominek klasyczny, portal kominkowy

Kal-fire

Kratki

Bellfires

Kominek ścienny wbudowany, zwany czasami angielskim, ramowym lub po prostu kominkiem z portalem ... ten rodzaj kominka umożliwia stworzenie nadzwyczaj szerokiej gamy rozwiązań: od surowej prostoty do najbardziej wyrafinowanych i dostojnych kształtów. Umożliwia też zastosowanie różnych palenisk i materiałów do obudowy, co pozwala na jego realizację zarówno inwestorom bardzo zasobnym, jak i tym o skromnych środkach.

Recepta na taki kominek jest prosta. Wszystkie elementy konstrukcyjne, niezależnie od tego, czy kominek ma palenisko typu tradycyjnego, czy z tzw. wkładem, schowane są w ścianie. Widoczny jest jedynie otwór paleniska oraz oprawa wokół paleniska w kształcie odwróconej litery “U” (stąd stosowana czasami nazwa “kominek ramowy”).

To klasyczne rozwiązanie pojawiło się w Europie kilka wieków temu, w okresie renesansu. Od wieku XVII pojawiły się nad paleniskami lustra i obrazy, zaś sto lat później, na poziomej płycie nad nadprożem zaczęto ustawiać zegary i świeczniki… W zależności od kształtu “ramy”, mamy np. do czynienia z kominkiem w stylu Ludwika XV (łuki) lub Ludwika XVI (prosty).

Jednak od jakiegoś czasu kominki wbudowywane oddaliły się od klasycznych konwenansów… Dopuszcza się dzisiaj zarówno inne proporcje palenisk, jak i inne kształty i kolory ram okalających palenisko niż te niegdyś przyjęte. Mamy więc paleniska wąskie i wysokie oraz oryginalne kształty obudów. Mamy też paleniska ekstremalnie szerokie. Można zastosować dzisiaj każdy materiał do wykonania ramy wokół paleniska – byle dobrze i bezpiecznie!

Wybór nie ogranicza się do tradycyjnego piaskowca i marmuru, jest również granit, drewno (w tym egzotyczne), kafle, szkło, stal chromo-niklowa i wszelkie połączenia tych oraz innych materiałów.

Prawda jest taka, że dla mocno podstarzałego klasycznego wzoru kominka zbawienne okazało się nowe spojrzenie producentów wkładów kominkowych i projektantów kominków. Wielu klientów znudzonych było już monopolem i monotonią rustykalnych modeli, ale nie mieli wyraźnej alternatywy. Teraz w odświeżonym “klasyku” mają to, co nowe i stare jednocześnie. 

Witold Hawajski

 

Podziel się

Skomentuj:
Komentarze (0)

Z galerii kominków

Świat Kominków

 

Ogólnopolski magazyn o kominkach i piecach

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Fire Tube TV

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.