Kominki.org   >   Kominki  >   Kominkowy poradnik  >   Czy w kominku spalamy śmieci?

Kominkowy poradnik

Czy w kominku spalamy śmieci?ekologia

12-10-2017
drukuj

W ostatnim czasie roi się w mediach od  doniesień o kominkach, które trują w których pali się śmieci i które są winowajcą smogu. Jednak czy tak jest rzeczywiście? Takiemu obrazowi zaprzecza niemal trzyletnia (od 14 lutego 2014 roku) działalność eko-patrolu Straży Miejskiej w Lublinie. W tym czasie na 1003 kontrole pod kątem spalania, w czym 479 dotyczących  palenia w piecach ( wystawiono łącznie 183 mandaty karne) żadna nie wykryła  spalania odpadów w kominkach. Takie są oficjalne dane udostępnione przez Roberta Gogolę rzecznika prasowego Straży Miejskiej Miasta Lublin. 

 

W jaki sposób strażnicy oceniają błędne spalanie? 

Strażnicy dysponują pompką do poboru próbek gazowych, za pomocą której można pobrać próbkę powietrza z nad komina nieruchomości. Próbka następnie jest przekazywana do badania w laboratorium WIOŚ. Oprócz tego często w trakcie kontroli strażnicy stwierdzają naocznie, że w piecu spalane są niedozwolone materiały, jak np. lakierowane drewno, odpadki ze sklejki i płyt wiórowych, i tym podobne. - opowiada Robert Gogola. 

 

Na pytanie : Jaki procent ukaranych stanowili użytkownicy kominków w odniesieniu do innych urządzeń, np. kotłów? usłyszeliśmy odpowiedź: Podczas kontroli nie stwierdzano spalania odpadów w kominkach; a jedynie w piecach i kotłach c.o.

 

Jak pokazują oficlane statystyki z roku na rok kontroli spalania przybywa.

W Lublinie od 123 w 2014 roku do 570 w 2015 roku (do 31 października).  

 

Jak zauważa rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Lublinie - Sądzimy, że będziemy uutrzymywać tę tendencję w kolejnych latach. Jednocześnie zauważamy duże zmiany na korzyść środowiska naturalnego. Wzrasta świadomość mieszkańców w tym względzie, na co również mają wpływ prewencyjne kontrole Straży Miejskiej. 

 

To jest tylko jeden przykład. A jak jest w innych miastach? I kto jest rzeczywistym winowajcą zanieczyszczenia powietrza?

 

Aldona Mazurkiewicz

 

 

Podziel się

Skomentuj:
Komentarze (0)

Z galerii kominków

Świat Kominków

 

Ogólnopolski magazyn o kominkach i piecach

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Fire Tube TV

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.