Kominki.org   >   Kominki  >   Kominkowy poradnik  >   Jak się to robi? - doprowadzenie powietrza do spalania

Kominkowy poradnik

Jak się to robi? - doprowadzenie powietrza do spalaniaartykuł

25-09-2017
drukuj

Montaż czerpni powietrza do kominka fot. Darco

Kluczowym aspektem przy budowie nawiewu do kominka są jego rozmiary. Niezależnie od tego. jaka jest średnica instalacji, elementy używane przy jej budowie są zwykle dość podobne. Urządzeniem montowanym w ścianie na zewnątrz budynku jest czerpnia powietrza. Warto, by była ona zabezpieczona przed przedostaniem się insektów oraz posiadała labirynt tłumiący hałas (ograniczający pęd powietrza), ważne jest też, by była wykonana z materiału, który nie ulegnie zniszczeniu pod wpływem czynników atmosferycznych. Najczęściej stosuje się różnego rodzaju blachy – od ocynkowanej, poprzez blachę akrylową (w różnych kolorach), po stal nierdzewną. Oczywiście ta ostatnia posiada największą żywotność. Czerpnię warto zamontować tak, by nie było ryzyka oblodzenia lub zasypania wlotu śniegiem, no i nie wolno go zasłaniać.

 

Przewody instalacji wykonywane są na kilka sposobów, najczęściej – co nie znaczy najlepiej – z rur aluminiowych elastycznych. Jest to produkt bardzo łatwy w montażu, ale posiadający nieregularną powierzchnię wewnętrzną (zwiększone opory) oraz wrażliwy na uszkodzenia. Znacznie lepiej zastosować rurę PCV, której dodatkowym atutem jest to, że nie będzie stanowiła mostka termicznego. Często stosuje się do instalacji nawiewnych rury stalowe ocynkowane, a w przypadku wykonywania instalacji z użyciem kształtek prostokątnych – kanały proste blaszane. Niezależnie od metody wykonania, przewody warto zaizolować cieplnie, aby ograniczyć ryzyko powstawania mostków termicznych oraz skraplanie, a także zmniejszyć słyszalność szumów instalacji.

 

Kiedy montować instalację nawiewną?

Instalację nawiewu powietrza do kominka najwygodniej montować na etapie wykonywania wylewek w budynku, a więc zwykle sporo przed instalacją samego wkładu. Wtedy dużo łatwiej zaplanować optymalną drogę przeprowadzenia instalacji, dobrać jej odpowiedni rozmiar, zaizolować i wygodnie rozmieścić elementy regulacyjne. Oczywiście później również można wykonać doprowadzenie, ale często jest to, z racji ograniczonego miejsca, bardziej kłopotliwe. Niekiedy w wyniku tych trudności nie wykonuje się nawiewu, co później ma zwykle fatalne skutki. Dlatego też pierwszy kontakt z klientem powinien przewidywać pytanie o instalację doprowadzającą powietrze do kominka i, nawet jeśli perspektywa wykonania całej obudowy kominowej jest jeszcze daleka, warto uczulić użytkownika, a najlepiej samemu wykonać optymalne doprowadzenie.

 

Łukasz Darłak

Podziel się

Skomentuj:
Komentarze (0)

Z galerii kominków

Świat Kominków

 

Ogólnopolski magazyn o kominkach i piecach

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Fire Tube TV

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.